Trwa ładowanie...
d1onwkp
euro
12-03-2009 12:00

Pozytywna reakcja na gorsze dane...?

Przebieg wczorajszej sesji w USA wskazuje na utrzymującą się dużą nerwowość inwestorów. Realizacja nastąpiła tuż po otwarciu i dopiero w końcówce sesji indeksy wznowiły wzrosty.

d1onwkp
d1onwkp

Dzisiaj od rana sentyment jest nieco gorszy ze względu na spadki na azjatyckich parkietach oraz równoległe umocnienie jena i dolara. Kontrakty terminowe na indeks S&P500 zniżkują o około 1%. Godzinę przed otwarciem parkietów w USA publikowane będą dość istotne dane o sprzedaży detalicznej i tygodniowych wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych. Dane powinny być słabsze od oczekiwań. W bazowym scenariuszu pierwszą reakcją na gorsze dane będzie pogłębienie spadków na kontraktach terminowych, dalsze umocnienie dolara i jena oraz spadek rentowności obligacji. W miarę zbliżania się otwarcia sytuacja powinna zacząć się poprawiać. Po otwarciu indeksy amerykańskie powinny kontynuować próbę wzrostów z wczoraj w kierunku najbliższych oporów technicznych. Kluczowym wsparciem w krótkim terminie na S&P500 będą okolice 700 punktów. Poprawa na giełdach powinna wznowić presję na osłabienie dolara i umocnić waluty z rynków wschodzących. Równolegle tracić będą kontrakty na obligacje amerykańskie oraz złoto i srebro.

W przypadku gdyby dane makro zaskoczyły pozytywnie reakcja wzrostowa na kontraktach terminowych powinna być ograniczona, ale przyśpieszy to poprawę sentymentu. Zwracamy uwagę, że w przyszłym tygodniu w piątek będzie dzień wygasania dużej liczby kontraktów. Może to sprzyjać większej zmienności w ciągu dnia.

EURPLN

Eurozłoty utrzymuje się powyżej kluczowego wsparcia w strefie 4,58-4,60. Krótkoterminowym oporem będzie 4,65. Ministerstwo Gospodarki podało szacunek tempa spadku produkcji przemysłowej w lutym (- 10% r/r), ale rynek praktycznie nie zareagował na te dane. Złoty jest w dalszym ciągu uzależniony od sentymentu na rynkach rozwiniętych. Niepewność pozostaje więc duża. Słabo zachowuje się dzisiaj forint węgierski, który traci ponad 1,5% do euro. Kontynuacja odbicia indeksów amerykańskich powinna doprowadzić do przełamania wsparcia przy 4,58 i umocnienia się złotego w kierunku 4,40.

EURUSD

Eurodolar zdołał przełamać linię trendu spadkowego. Rano nastąpił test przełamanego oporu i notowania zdołały utrzymać się powyżej 1,2730. W krótkim terminie sekwencja coraz wyższych szczytów i dołków jest już wyraźna. Niejednoznaczne zachowanie giełdy amerykańskiej w dniu wczorajszym jest wbrew pozorom pozytywnym sygnałem, biorąc pod uwagę skalę wcześniejszego wzrostu. Dlatego dolar zachowuje się stosunkowo słabo. Korekta z poziomu 1,2870 jest już wyraźnie słabsza od poprzedniej korekty z poziomu 1,2820. Celem ruchu wzrostowego powinien być poziom 1,30. Powrót poniżej 1,26 będzie sygnałem załamania się trwającej tendencji.

d1onwkp

GBPUSD

Funt utrzymuje się w wąskim zakresie do dolara. Górnym ograniczeniem trwającej krótkoterminowej konsolidacji jest strefa 1,39-1,392, a dolnym 1,3670-1,37. Obecna formacja przypomina pod względem zakresu oraz czasu trwania konsolidację z końca lutego w przedziale 1,4130-1,4370. Ewentualne odbicie z obecnych poziomów powinno doprowadzić do testu linii trendu spadkowego przy 1,41. Pivotalnym oporem będzie strefa 1,4280-1,43 - maksimum ostatniej korekty wzrostowej. Słabsze zachowanie dolara w ostatnich dniach powinno ograniczać spadki na GBPUSD.

USDJPY

Trend wzrostowy na USDJPY został przełamany. Kurs wybił się z konsolidacji w przedziale 96,70-99,70. Najbliższym istotnym wsparciem będzie strefa 94,4-94,8 w pobliżu szczytu poprzedniego impulsu wzrostowego oraz 38,2% zniesienia fibo ruchu z 88 na 99. Jen umacnia się do większości walut mimo publikacji słabych danych z Japonii. Jednocześnie giełdy zachowują się stosunkowo stabilnie, a końcówka sesji w USA była pozytywna. Giełdy w Azji zachowały się słabo, ale jen dotychczas nie reagował umocnieniem na spadki cen akcji. Trudno więc znaleźć przyczynę trwającego umocnienia. Najprawdopodobniej ruch ma charakter techniczny. Najbliższym oporem będzie przebita strefa wsparcia 96,7-97,0

IDMSA.PL

d1onwkp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1onwkp