Trwa ładowanie...
d44mn1k
kurs
16-03-2009 12:13

Pozytywny początek tygodnia

Dobre nastroje z ubiegłego tygodnia utrzymały się przez weekend, co w obecnym otoczeniu rynkowym jest naprawdę sukcesem.

d44mn1k
d44mn1k

Pozytywne jest to, że rynki nie reagują negatywnie na złe wiadomości, natomiast reakcje na umiarkowanie pozytywne wiadomości są wyolbrzymione.

Takie zachowanie można było zaobserwować w czwartek i w piątek, gdy publikowane były lepsze dane o sprzedaży detalicznej i wyższy odczyt indeksu sentymentu Uniwersytetu Michigan. Zdecydowanie gorsze dane o produkcji przemysłowej z Niemiec oraz negatywne zamknięcie sesji w Japonii były zignorowane. Dzisiaj będziemy mieli okazję przekonać się czy rynek podobnie zareaguje na dane z USA. Najistotniejsze będą dane o produkcji przemysłowej oraz o napływie kapitałów długoterminowych. Dane o produkcji przemysłowej powinny być gorsze od mediany prognoz, ale rynek wydaje się przygotowany na taki scenariusz.

Skala korekt spadkowych w trwającym impulsie wzrostowym jest niewielka, co świadczy o sile popytu. Ponadto obserwuje się rekordową relację wolumenu na spółkach wzrostowych w relacji do wolumenu na spółkach spadkowych. Oczywiście prym wiodą tu banki (w spółkach wzrostowych). Na normalnym rynku jest to średnioterminowy sygnał kupna.

Dolar piąty dzień z rzędu osłabia się do euro. Korelacja dolara z giełdami jest nadal bardzo silna. Poprawa sentymentu sprzyja umocnieniu się walut z rynków wschodzących. W szczególności złoty po tradycyjej korekcie wzrostowej w pierwszych godzinach handlu kontynuuje umocnienie w kierunku 4,40.

d44mn1k

EURPLN

Eurozłoty od rana zachowuje się stosunkowo stabilnie, konsolidując się w wąskim zakresie 4,46-4,50. Pozytywny ton na rynkach utrzymuje się po dobrej końcówce ubiegłego tygodnia. Piątkowe maksimum sesji przy 4,54 powinno działać jako opór techniczny. Najbliższe wsparcie znajduje się przy 4,40. W dalszym ciągu spodziewamy się testu niższych poziomów na EURPLN. W dniu jutrzejszym publikowane będą dane o dynamice przeciętnych wynagrodzeń oraz o zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. W środę publikowane będą dane o inflacji PPI i produkcji przemysłowej.

EURUSD

Eurodolar ustanowił kolejne maksimum w trwającym krótkoterminowym trendzie wzrostowym. Wyhamowanie nastąpiło tuż poniżej szczytu z 23 lutego przy 1,2990. W ubiegłym tygodniu EURUSD wzrastał 4 dni z rzędu co jest najdłuższą serią od grudnia 2008. Zachowanie dolara jest zbieżne z zachowaniem się rynków akcji, dla których ubiegły tydzień był najlepszy tym roku. Pozytywne momentum powinno utrzymać się, ale bliskość oporów technicznych może zwiększyć zakres wahań.Przebicie oporu przy 1,30 będzie sygnałem kontynuacji trendu. Kolejny istotny opór techniczny znajduje się przy 1,3335. Dane o produkcji przemysłowej oraz o napływie kapitałów do USA mogą stworzyć dobrą okazję do zajęcia pozycji zgodnej z obecnym trendem wzrostowym.

GBPUSD

Silniejsza korelacja funtdolara z eurodolarem utrzymuje się. Funt jest bardziej wrażliwy na zmiany sentymentu na rynkach. Strona popytowa na GBPUSD zdołała przełamać opór techniczny przy linii krótkoterminowego trendu spadkowego. Powinno to doprowadzić w najbliższym czasie do testu strefy oporu przy 1,43. Silną strefą wsparcia będzie zakres wynikający z minimum z piątku oraz handlu nocnego przy 1,3861-1,3887. Słabszym wsparciem będzie maksimum z piątku przy 1,4067. Istotne dane z Wlk. Brytanii publikowane będą dopiero w środę - protokół posiedzenia BoE oraz dane o bezrobociu.

USDJPY

Jen zachowuje się stabilnie do dolara natomiast wyraźnie traci do innych walut z rynków rozwiniętych. Brak wyraźnego trendu na USDJPY wynika ze słabości dolara. Strefa oporu na USDJPY przy 98,30-98,60 nadal powstrzymuje stronę popytową. Przy trwającym równoczesnym osłabieniu dolara i jena do pozostałych walut konsolidacja w strefie 96-99 powinna utrzymać się. Obecnie bardziej prawdpodobne wydaje się więc cofnięcie w kierunku 97 w perspektywie 1-2 dni. Wybicie ponad 99 będzie sygnałem powrotu do trendu wzrostowego.

IDMSA.PL

d44mn1k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44mn1k