Pozytywny sentyment utrzymany

Pozytywny sentyment na rynkach utrzymał się przez weekend. Inwestorzy w Azji pozytywnie zareagowali na informację o ustanowieniu przez kraje ASEAN oraz Chiny i Japonię puli o wartości 120 miliardów dolarów na wspieranie lokalnych walut.

04.05.2009 | aktual.: 04.05.2009 15:36

Pozytywny sentyment na rynkach utrzymał się przez weekend. Inwestorzy w Azji pozytywnie zareagowali na informację o ustanowieniu przez kraje ASEAN oraz Chiny i Japonię puli o wartości 120 miliardów dolarów na wspieranie lokalnych walut.

Celem jest oczywiście podtrzymanie / poprawa sentymentu do regionu i stabilizacja lokalnych walut. Indeksy europejskie otworzyły się lukami wzrostowymi, a kontrakty amerykańskie wskazują na pozytywne otwarcie w USA. Najistotniejsze w tym tygodniu będzie to, czy rynki zdołają podtrzymać momentum wzrostowe i jak duży będzie wolumen handlu. Bliskość oporów technicznych zniechęca do większego zaangażowania. Dzisiaj popołudniu publikowane będą dane z amerykańskiego rynku nieruchomości - wydatki na inwestycje budowlane. Jutro publikowane będą dane ISM z sektora usług. W środę zapoznamy się z indeksem PMI dla usług oraz z dynamiką sprzedaży detalicznej ze strefy euro. Najistotniejsza będzie jednak czwartkowa konferencja po decyzji EBC.

Trichet zapowiedział, że poinformuje rynki o szczegółach dotyczących dodatkowych instrumentów polityki monetarnej. Euro może być podatne na silny ruch w czwartek. W piątek publikowany będzie mięczny raport z ryku pracy. Waluty z rynków wchodzących, w tym złoty, powinny w najbliższym czasie zyskiwać na fali dobrego sentymentu. Pozytywny wpływ, szczególnie dla walut azjatyckich będzie miała wspomniana wyżej informacja o puli 120 milardów. Widzimy możliwość umocnienia się złotego w kierunku 4,30 i poniżej. Zakres wahań na głównych parach może być ograniczony, ale dominującym czynnikiem będzie dalszy spadek awersji do ryzyka i implikowanej zmienności opcji. Większe wybicie może pojawić się w czwartek.

EURPLN
Czwartkowa korekta wzrostowa na EURPLN zatrzymała się poniżej zniesienia 38,2%. W piątek utrzymujący się dobry sentyment na giełdach amerykańskich wpłynął pozytywnie na złotego i przy mało płynnym rynku eurozłoty wrócił w rejony wsparcia technicznego przy 4,36. Dzisiaj od rana złoty jest nieco słabszy, ale wygląda to na ruch czysto techniczny. Dane PMI dla przemysłu z Polski okazały się nieco lepsze od oczekiwań. Na rynkach utrzymują się dobre nastroje. Najbliższym, krótkoterminowym oporem technicznym powinna być strefa 4,40-4,41. Trend spadkowy na EURPLN powinien być w najbliższych dniach kontynuowany. Spodziewamy się umocnienia złotego przynajmniej do poziomu 4,30. Aktywność na rynku w dniu dzisiejszym może być nadal dość ograniczona. O 10:00 zapoznamy się z prognozą inflacji Ministerstwa Finansów.

EURUSD
Handel w sesji europejskiej pozostaje mało aktywny, co przejawia się niewielkimi wahaniami na eurodolarze i innych głównych parach walutowych. Pozytywne zachowanie giełd azjatyckich doprowadziło do wysokiego otwarcia w Europie. Sprzyja to kontynuacji trendu osłabienia dolara i jena. EURUSD utrzymuje się od rana w dość wąskim zakresie 1,3294-1,3325. Pewnym impulsem mogą być publikowane przed 10:00 dane PMI ze strefy euro. Najbliższym wsparciem technicznym będzie strefa 1,325-1,3275. Oporem pozostaje 1,34-1,3411. W tym tygodniu w centrum uwagi będzie czwartkowa konferencja po decyzji EBC oraz piątkowy raport z amerykańskiego rynku pracy. W między czasie publikowane będą wyniki testów odporności 19 największych banków. Spodziewamy się zawężenia zakresu zmienności na eurodolarze do 1,32-1,34 w najbliższym czasie.

GBPUSD
Funtdolar zachowuje silną korelację z eurodolarem. W czwartek decyzję w sprawie stóp procentowych podejmie Bank Anglii, ale istotniejszy będzie komunikat po decyzji. Funt powinien w dalszym ciągu być silnie skorelowany z sentymentem na rynkach globalnych. EURGBP znajduje się przy wsparciach technicznych - wybicie poniżej 0,8880 powinno doprowadzić do pogłębienia ruchu spadkowego. Funtdolar utrzymuje się poniżej oporu przy 1,50. W najbliższym czasie rynek powinien kolejny raz próbować sforsować barierę 1,50. Nowy szczyt na GBPUSD powyżej 1,51 potwierdziłby trend wzrostowy na tej parze i otworzyłby perspektywy na silniejszy ruch wzrostowy. W najbliższych kilku dniach bardziej prawdopodobne wydaje się utrzymanie ostatnich zakresów.

USDJPY

Jen kolejny dzień z rzędu traci w relacji do głównych walut. Trend wzrostowy w dalszym ciagu jest bardzo jednostronny i nie występują silniejsze korekty. Taka sytuacja jest szczególnie widoczna na parach EURJPY, GBPJPY, AUDJPY. Sentyment na rynkach jest pozytywny i spada awersja do ryzyka. Istotną informacją mającą wpływ na sentyment jest fakt ustanowienia przez kraje ASEAN oraz Chiny i Japonię puli o wartości 120 miliardów dolarów na wspieranie lokalnych walut. Japonia przeznaczy ponad 38 miliardów dolarów na ten cel i ponadto zaoferowała denominowane w jenach swapy o wartości 60 milardów dolarów (podobnie jak Szwajcaria zaoferowała swapy we frankach dla krajów z naszego regionu). Główne pary jenowy dotarły do pierwszych poziomów technicznych wynikających ze zniesień fibonacciego. Dopóki jednak korekty spadkowe są płytkie jen powinien być w dalszym ciągu pod presją.

IDMSA.pl

eurozłotydolar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)