Pozytywny sentyment utrzymany

Piątkowa końcówka sesji w USA była bardzo pozytywna - popyt nie pozwolił na większą korektę i tydzień zakończył się przy szczytach.

06.04.2009 | aktual.: 06.04.2009 12:28

Wzrosty trwają już czwarty tydzień z rzędu. Ostatnia tak pozytywna seria miała miejsce w 2007 roku. Sesja w Japonii zakończyła się blisko 2% zwyżką, co wpływa pozytywnie na sentyment na giełdach europejskich. Niemiecki indeks DAX oscyluje w pobliżu piątkowych szczytów, ale momentum wzrostów osłabło. Relatywnie gorzej od czwartku zachowuje się FTSE. Rynek wyraźnie oczekuje na kierunek po otwarciu giełd amerykańskich. Pierwsza godzina handlu może wyznaczyć trend na resztę dnia. Sentyment jest w nadal pozytywny o czym świadczy m.in. spadek indeksu cen opcji VIX poniżej psychologicznego wsparcia przy 40%. Spadek awersji do ryzyka objawia się również spadkiem notowań złota. Mimo wzrostów innych surowców złoto przebiło kluczowe wsparcia. Rośnie szansa na większy spadek w kierunku 800 USD za oz. Słabo zachowuje się japoński jen, który traci kolejny dzień z rzędu do wszystkich głównych walut. Dolar od rana pozostaje po słabszej stronie, ale notowania pozostają w zakresie handlu z sesji azjatyckiej.

Nadchodzący tydzień powinien przynieść kontynuację pozytywnych tendencji na rynkach i lekką realizację zysków przed świątecznym weekendem. Impuls wzrostowy może być już znacznie słabszy niż w ubiegłym tygodniu. Dobre nastroje powinny wspierać polskiego złotego. Złoty testuje istotne opory, których przebicie może zaowocować silniejszym umocnieniem w kierunku 4,20.
W dniu dzisiejszym, po porannej sprzedaży detalicznej z Eurolandu, nie będzie już publikacji danych mogących wpłynąć istotnie na rynki. Jutro Bank Australii i Bank Japonii podejmą decyzję w sprawie stóp procentowych. Rynek może zareagować na dane o dynamice PKB w Eurolandzie, które będą publikowane jutro o 11:00.

EURPLN
Awersja do ryzyka powoli ustępuje na czym korzystają szczególnie waluty z rynków wschodzących. Rosnący apetyt na ryzyko widać po zachowaniu się kursu jena, złota i obligacji amerykańskich. Eurozłoty jest bliski przełamania kluczowego wsparcia przy 4,40. Poniżej tego poziomu trend powinien przyśpieszyć w kierunku 4,20. Złoty zachowuje się najmocniej w relacji do dolara . Rynek zaczyna powoli wracać do "tradycyjnych" zachowań z przed kryzysu. Słabemu dolarowi i wzrostom na giełdach towarzyszy umacnianie się złotego. Z publikacji makro istotne dla złotego mogą byc jutrzejsze dane o produkcji przemysłowej na Węgrzech. Najbliższym oporem pozostaje strefa 4,48-4,52.

EURUSD

Dzisiejsza sesja azjatycka była kontynuacją trendu z piątku - giełdy rosły, a dolar się osłabiał. W sesji europejskiej widać większą ostrożność i dolar zachowuje się stosunkowo stabilnie. Krótkoterminowym wsparciem będzie strefa w pobliżu minimum z sesji azjatyckiej, zamknięcia z piątku oraz 38,2% zniesienia ostatnich wzrostów (1,3492-1,3498). Kolejnym wsparciem będzie strefa 1,3364-1,3376 w pobliżu minimów z piątku. Najbliższe istotne dane mogące mieć wpływ na notowania eurusd będą publikowane jutro (dynamika PKB w Eurolandzie). W środę publikowany będzie protokół z posiedzenia Fedu. Jutro wyniki podaje Alcoa, która tradycyjnie rozpoczyna sezon wyników kwartalnych.

GBPUSD
Trend wzrostowy na funcie zwiększył dynamikę szczególnie w relacji do jena. GBPUSD niemal zrealizował minimalny cel wzrostów zatrzymując się 50 pipsów poniżej 1,50. Funtjen przebił poziom 150 i zbliża się do górnego ograniczenia kanału wzrostowego. Krótkoterminowo funt jest mocno wykupiony, więc szukalibyśmy okazji do otwierania długich pozycji na korektach spadkowych. Jutro publikowane będą dane o produkcji przemysłowej z Wlk. Brytanii. Publikacji danych może towarzyszyć większa zmienność, któraąmożna wykorzystać do zajęcia pozycji zgodnej z trendem. Funt jest w dalszym ciągu mocno skorelowany z sentymentem na giełdach.

USDJPY

Jen systematycznie traci do wszystkich głównych walut ze względu na spadającą awersję do ryzyka. Zgodnie z naszymi oczekiwaniami trend na usdjpy przyśpieszył w kierunku strefy oporu przy 101,65-102,70 Przy poziomie 101,65 znajduje się 61,8% zniesienie fibo, natomiast przy 102,7 znajduje się pierwsze wydłużenie fibo. Korekty spadkowe wykorzystywalibyśmy do zajmowanie długich pozycji (krótkich w jenie). Jutro decyzję w sprawie stóp będzie podejmował Bank Japonii. Najważniejszy dla rynku będzie komunikat towarzyszący decyzji - stopy pozostaną na niezmienionym poziomie (0,1%)

IDMSA.pl

eurozłotydolar
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)