Pozytywny wpływ na PKB w III kw. miało spożycie indywidualne i eksport
Pozytywny wpływ na PKB w III kwartale miało m.in. spożycie indywidualne, eksport netto oraz sektor bankowo-ubezpieczeniowy - oceniła dyrektor departamentu rachunków narodowych GUS Maria Jeznach.
14.11.2013 | aktual.: 14.11.2013 12:09
"Wstępne dane za III kwartał pokazują, że następuje stopniowe umacnianie tempa wzrostu PKB. (...) Zakładamy pozytywny wkład kategorii +spożycie indywidualne+ w PKB. Taka ocena wynika z trzech różnych źródeł. Po pierwsze, ocenę taką potwierdza wskaźnik koniunktury konsumenckiej; po drugie, dane o sprzedaży detalicznej, zaś po trzecie - dane o wzrastającej sile nabywczej, czyli o realnym wzroście wynagrodzeń" - powiedziała w czwartek dziennikarzom Jeznach.
"Ponadto o potwierdzeniu rosnącego spożycia indywidualnego świadczą dane z sektora bankowego, gdzie widać było m.in. mniejszy przyrost depozytów" - dodała.
Jeznach oceniła, że w III kwartale utrzymał się realny wzrost spożycia publicznego, choć mógł być on mniejszy niż w II kwartale.
"Bardzo wstępnie oceniamy, że następuje też stopniowa poprawa w kategorii nakładów brutto na środki trwałe" - powiedziała.
Jej zdaniem pozytywny wpływ na tempo PKB miał nadal także eksport netto.
Jeznach dodała, że sektor gospodarstw domowych miał w III kwartale podobny wpływ na PKB, jak w II kwartale.
"Według wstępnych danych, w III kwartale mieliśmy lepsze wyniki sektora przedsiębiorstw. Odnotowaliśmy poprawę w przemyśle i usługach. W tych składowych nieco słabiej wyglądał transport, zaś zmniejszało się tempo spadku produkcji przemysłowo-budowlanej" - powiedziała.
Z ocen GUS wynika, że w III kwartale sektor instytucji rządowych i samorządowych nie wniósł pozytywnego wkładu w PKB.
"Banki w III kwartale wykazywały dobrą kondycję, a ponieważ stanowią one 45-50 proc. sektora bankowo-ubezpieczeniowego, to można wstępnie powiedzieć, że cały sektor bankowo-ubezpieczeniowy miał pozytywny wpływ na PKB" - dodała.