Trwa ładowanie...
d40wuuf

PPK z podatkiem od przezorności

Choć na PPK mają skorzystać przede wszystkim przyszli emeryci, na długo przed tym, jak zobaczą dodatkowe pieniądze, korzyść odniesie państwo. Jak to możliwe? Z podatku, jaki trzeba zapłacić od każdej części składki, którą wpłaca pracodawca.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pracownicze Plany Kapitałowe to jeden z programów rządu PiS
Pracownicze Plany Kapitałowe to jeden z programów rządu PiS (East News)
d40wuuf

1 lipca rusza program Pracownicze Plany Kapitałowe, który ma być remedium na niskie świadczenia emerytalne. Zakłada on wieloletnie oszczędzanie. Swoją składkę ma opłacić pracownik (będzie odprowadzana bezpośrednio od wynagrodzenia), ale coś dorzuci też pracodawca (od 1,5 do 4 proc.), corocznie dopłacać też będzie państwo. Pieniądze będą inwestowane przez instytucje finansowe, a skorzystać z nich będzie można po ukończeniu 60. roku życia.

"Fakt" przypomina, że pracownicy, którzy zdecydują się wziąć w nim udział, musza liczyć się nie tylk z tym, że ich pensja będzie pomniejszana każdego miesiąca o wysokość składki, ale też o podatek dochodowy od składki pracodawcy.

d40wuuf

Damian Olko, ekspert Deloitte wyliczył, że jeśli ktoś zarabia w okolicach średniej krajowej (3500 zł netto), przystępując do programu musi się liczyć z uszczupleniem wynagrodzenia o co najmniej 100 zł (2 proc. składki), ale też o kilkanaście złotych z tytułu podatku. Ekspert wyliczył, że przy takim wynagrodzeniu będzie to ok. 14 zł miesięcznie.

Obejrzyj: Wszystko, co musisz wiedzieć o PPK. Rewolucja rusza 1 lipca

- Czyli w przypadku opłacania minimalnych składek przez pracownika i pracodawcę dostanie na rękę mniej o 114 zł, ale przy maksymalnych składkach (pracownik i pracodawca złoża się po 4 proc.) będzie to aż 236 zł mniej – wyjaśnił Damian Olko na łamach "Faktu".

d40wuuf

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d40wuuf

Podziel się opinią

Share
d40wuuf
d40wuuf