PPP: zaostrzyć zasady zatrudniania przez agencje pracy tymczasowej

Polska Partia Pracy opowiada się za
zaostrzeniem prawa do zatrudniania pracowników za pośrednictwem
agencji pracy tymczasowej.

09.10.2007 | aktual.: 22.10.2007 11:35

Szef PPP Bogusław Ziętek powiedział na konferencji prasowej, że w kwietniu jego partia skierowała do Sejmu - wraz z Wolnym Związkiem Zawodowym Sierpień '80 i Inicjatywą Pracowniczą - projekt nowelizacji o zatrudnianiu pracowników tymczasowych.

Przewiduje on, że pracownik, który jest zatrudniany za pośrednictwem agencji wynajmu pracowników, może być zatrudniany za pośrednictwem tej agencji na okres nie dłuższy niż trzy miesiące.

Po tym okresie - według propozycji PPP - pracodawca zobowiązany ma być do zawarcia z pracownikiem umowy stałej. Pracownik ma zostać objęty wtedy wszystkimi zapisami układów zbiorowych, które u danego pracodawcy obowiązują.

Obecnie - według Ziętka - pracownik zatrudniany za pośrednictwem agencji wynajmu może być zatrudniany na "dowolnie długi okres". Przez ten czas pracownik, według PPP, pozbawiony jest "wszelkich" praw pracowniczych, a dotyczy to "największych firm w Polsce".

PPP postuluje też, "aby u danego pracodawcy nie więcej niż 10 proc. ogółu pracowników mogło być zatrudnionych za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej".

Według PPP, kilkaset tysięcy ludzi jest zatrudnionych w Polsce za pośrednictwem agencji pracy tymczasowej, a kilka milionów ludzi jest zatrudnionych na podstawie, jak to określił Ziętek - "umów śmieciowych", czyli umów pozakodeksowych takich jak: umowy cywilnoprawne, zlecenia, umowy o dzieło. Umowy te stanowią, według Ziętka, "obchodzenie obowiązującego w Polsce Kodeksu pracy".

PPP chce też, aby łamanie praw pracowniczych ścigane było jak "przestępstwa kryminalne". "Pracodawcy obchodzą Kodeks pracy i kwestie związane z minimalną pensją gwarantowaną" - powiedział Ziętek.
_ Instytucje państwa, które powinny bronić praw pracowniczych, nie potrafią sobie z tym poradzić _- stwierdził szef PPP.

Komitet wyborczy PPP jest jednym z siedmiu komitetów, które zarejestrowały listy kandydatów na posłów we wszystkich okręgach wyborczych.

Źródło artykułu:PAP
przepisypracownikzatrudnienie
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)