Trwa ładowanie...

Praca dla studenta. Kogo szukają pracodawcy?

Na jaką pensję mogą liczyć studenci?Jak wygląda rynek pracy dla studentów i w jakich zawodach są najchętniej zatrudniani, odpowiada Elżbieta Flasińska, z Grupy Pracuj

Praca dla studenta. Kogo szukają pracodawcy?Źródło: Thinkstockphotos
d65i834
d65i834

- Czy poszukujące pracowników firmy często zaznaczają, że zależy im na zatrudnieniu studentów?

- Oferty skierowane wprost do studentów, to przede wszystkim oferty staży i praktyk. Z danych Pracuj.pl wynika, że w II kw. 2012 roku pracodawcy zamieścili w portalu ponad 1900 ofert praktyk i staży, co oznacza 8 proc. wzrost w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Najwięcej ofert (ponad 800) pracodawcy opublikowali w maju. W innych ofertach na portalu pracodawcy umieszczają raczej informację o tym, że status studenta jest "mile widziany", ale rzadko występuje on w rubryce "wymagania".

- Jakie są to zwykle stanowiska?

- Studenci i tzw. "świeżo upieczeni" absolwenci mogą liczyć przede wszystkim na pracę asystencką. Dużo zależy też od kierunku studiów, który ukończyli. Na przykład informatycy, a przede wszystkim najbardziej poszukiwani na rynku programiści z pewnością mają większy wybór i szybciej też mogą liczyć na awans. Dla osób z wykształceniem ekonomicznym sporo jest ofert w charakterze doradcy w instytucjach finansowych i ubezpieczeniowych. Studentów i absolwentów różnych kierunków szukają też oczywiście działy obsługi klienta i call center. Często to praca zmianowa, dlatego łatwiej ją pogodzić z obowiązkami szkolnymi.

- Czy na przestrzeni lat sytuacja studentów się zmienia i pracodawcy patrzą na studentów łaskawszym okiem?

- Dyplom uczelni wyższej już od jakiegoś czasu nie stanowi przepustki na rynek pracy. Dla współczesnych pracodawców bardziej, niż dyplom liczą się konkretne umiejętności, które kandydat zdobył w trakcie nauki, jak również doświadczenie. Oczywiście, najbardziej cenne jest to wykształcenie kierunkowe. Jednak brane jest też inne, które może być dowodem na to, że kandydat umie pracować w grupie czy prowadzić negocjacje.

- Czy firmy inwestują w szkolenie młodych osób? A może zupełnie im na tym nie zależy?

- Z pewnością częściej pracowników - i to nie tylko tych młodych szkolą firmy większe, które na ten cel mają środki, czy to przeznaczone z własnego budżetu czy z budżetu zewnętrznego, który udało im się pozyskać w ramach różnego rodzaju funduszy. Warto jednak pamiętać, że również informacje przekazywane przez współpracowników, w ramach codziennych obowiązków, są też cennym źródłem wiedzy na temat pracy w danym sektorze. Dlatego, nawet jeśli firma inwestuje głównie w szkolenia kadry wyższego szczebla, nie warto się zrażać i czerpać z tych osób jak najwięcej na zasadzie tzw. mentoringu.

d65i834

- Jak pracodawcy zapatrują się na temat "urywania z pracy" przez studentów, którzy przecież muszą być regularnie na uczelni?

- Rynek pracy dynamicznie się zmienia i zmienia się również stosunek pracodawców do tzw. flexipracy. Na wielu stanowiskach i w coraz większej liczbie branż można znaleźć oferty pracy, które nie wymagają od pracownika pracy "od - do w konkretnym miejscu", a liczą się głównie jej wyniki. W tym kontekście znaleźć pracę studentowi uczącemu się dziennie jest z pewnością o wiele łatwiej niż jeszcze pięć lat temu.

- Na jaką pensję mogą liczyć studenci?

- W przypadku danych Pracuj.pl możemy mówić jedynie o oczekiwaniach płacowych studentów i absolwentów. Jak wynika z badania Campus 2012 - przeprowadzonego w okresie luty-kwiecień tego roku przez portal Pracuj.pl, wśród ponad 8 tys. studentów i absolwentów - oczekiwania płacowe młodych ludzi, w stosunku do poprzedniej fali badania, nie zmieniły się znacząco.

Warto jednak zauważyć, że chociaż na początku pracy chcieliby zarabiać trochę więcej, niż wskazywali rok temu, to po roku i trzech latach pracy ich oczekiwania są nieco mniejsze. W 2011 roku badani średnio chcieli zarabiać na początek 2056 zł, a obecnie 2091 zł netto. W 2011 roku po roku pracy badani chcieli średnio zarabiać 2684 zł, a teraz z 2666 zł netto. Po trzech latach pracy średnio chcieli zarabiać 3669 zł, a w obecnej edycji badania - średnio 3582 zł netto.

Najwięcej, zarówno w 2011, jak i obecnie, chcą zarabiać osoby z wykształceniem technicznym, choć ich oczekiwania względem pensji po trzech latach pracy też się nieco zmniejszyły (w 2011 roku po 3 latach chcieli zarabiać 4113 zł, a obecnie 3958 zł netto).

ml/nap

d65i834
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d65i834