Praca w nocy powoduje raka?
Jak twierdzi dr Naomi Rogers, nie do końca wiadomo dlaczego praca na nocnej zmianie powoduje większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, prostaty czy jelit.
Praca w nocy zwiększa ryzyko zachorowań na raka - podaje serwis news.com.au. Jak twierdzi dr Naomi Rogers, nie do końca wiadomo dlaczego praca na nocnej zmianie powoduje większe prawdopodobieństwo zachorowania na raka piersi, prostaty czy jelit.
Kobiety w Danii, które zachorowały na raka piersi i przez dłuższy czas pracowały w nocy, otrzymają odszkodowanie - podaje serwis telegraph.co.uk.
Międzynarodowa Agencja Badania Raka przygotowała raport w oparciu o badania przeprowadzone wśród pracujących w nocy kobiet - głównie stewardess i pielęgniarek. Agencja przygotowała listę czynników, które mogą powodować raka piersi. Praca w nocy znalazła się tuż za azbestem. Do tej pory takie odszkodowanie otrzymało w Danii 40 kobiet. Wiadomo, że odszkodowań nie dostały kobiety, w których rodzinie były inne osoby chore na raka piersi.
Podobne odszkodowania
Być może będą wypłacane też w Wielkiej Brytanii. Jednak brytyjska Health and Safety Executive, organizacja odpowiedzialna za przepisy dotyczące bezpieczeństwa pracy, twierdzi, że dowody na związek nocnej pracy z rakiem piersi nie są wystarczająco mocne. Rzecznik HSE wyraził nawet wątpliwość, czy taki związek w ogóle istnieje. HSE na razie zleciła oksfordzkiej uczelni raport na temat szkodliwości pracy w nocy i związanego z nią ryzyka, także ryzyka raka. Rzecznik HSE stwierdził też, że na razie jest za wcześnie, żeby stwierdzić, jakie kroki podejmie rząd brytyjski, jeśli raport potwierdzi ryzyko raka.
Brytyjscy eksperci krytykują brytyjski rząd za to, że nie chce uznać zagrożenia, jakie powoduje praca w nocy.