Trwa ładowanie...

Pracodawca weźmie kredyt na twoje konto

Urząd Komisji Nadzoru Finansowego ostrzega przed niebezpiecznymi przestępcami, którzy wyłudzają kredyty, podając się za Bogu ducha winnych ludzi. Szczególnie zagrożone są osoby szukające pracy przez internet!

Pracodawca weźmie kredyt na twoje kontoŹródło: Thinkstockphotos
d1z77uv
d1z77uv

UKNF zwraca uwagę na rosnące ryzyko tzw. phishingu, czyli wyłudzania poufnych informacji osobistych (np. haseł lub szczegółów dot. karty kredytowej) przez podszywanie się pod godną zaufania osobę lub instytucję, której te informacje są pilnie potrzebne. Nieostrożne osoby mogą nagle dowiedzieć się o zaciągniętym na ich nazwisko kredycie. Dlatego nie należy ignorować "dziwnych" monitów z banku o niezapłaconych ratach. Dostałeś taki list? Koniecznie to wyjaśnij!

Na czym polega przekręt?

Przestępcy wyłudzają dane na różne sposoby. Klasycznym praktyką jest podszywanie się pod bank. Jedną z podstawowych metod jest wysyłanie maili rzekomo w imieniu banku z prośbą o podanie loginu i hasła dostępu. Oszuści mogą też wypytywać o poufne dane, podając się za pracowników bankowej infolinii lub preparować strony internetowe imitujące bankowy interfejs.

KNF przestrzega przed inną metodą, która wykorzystuje ogłoszenia o pracę wykonywane w domu. Fałszywi pracodawcy w ramach procesu rekrutacji gromadzą podstawowe dane osobowe wraz z adresem i numerami dokumentów. Problem polega na tym, że następnie oczekują potwierdzenia danych za pomocą przelewu drobnej sumy (np. 1 zł) na wskazany rachunek bankowy. Osoba, która wyśle taki przelew może stać się ofiarą phishingu.

d1z77uv

"Tym sposobem na podstawie wyłudzonych danych osobowych próbują założyć rachunki bankowe bądź pozyskać kredyty, a w niektórych przypadkach jako mechanizm weryfikacji tożsamości wykorzystywane są przez banki właśnie przelewy pochodzące z innego rachunku bankowego danej osoby. Pokrzywdzony staje się tym samym dłużnikiem banku z tytułu uzyskanego kredytu, a w przypadku założenia rachunku bankowego z wykorzystaniem jego danych osobowych, przez ten rachunek mogą być transferowane środki pochodzące z przestępstw" - ostrzega Urząd Komisji Nadzoru Finansowego.

Nie pomagaj nieznajomym

Urząd KNF zwrócił uwagę na jeszcze jedno potencjalne zagrożenie. Chodzi mianowicie o wypłacanie pieniędzy lub dokonywanie operacji bankowych z pieniędzmi otrzymanymi od nieznanych nam osobiście osób. Często za takie usługi oferowane jest wynagrodzenie.

Może się okazać, że pieniądze które do nas trafiły pochodzą z przestępstwa lub mają sfinansować jakiś nielegalny cel. Wykonując zadanie zlecone nam w internecie, możemy zostać oskarżeni o współudział w przestępstwie.

Trzeba chronić dane

Większości zagrożeń związanych z phishingiem możemy uniknąć, zachowując czujność i podstawowe środki ostrożności. Nie powinniśmy nikomu podawać danych pozwalających na logowanie się do systemu bankowego. Powinniśmy również zwracać uwagę na to, czy do serwisu logujemy się z oficjalnej strony banku oraz czy dzwoniąca do nas osoba jest na pewno pracownikiem banku.

Jeżeli coś wzbudzi nasze podejrzenia nie powinniśmy udzielać dalszych informacji na swój temat, a zamiast tego skontaktować się z bankiem i opisać sytuację. Jeśli pracownicy podzielą nasze podejrzenia, zawiadomią policję.

d1z77uv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1z77uv