Pracodawcy chcą mieć dostęp do mediów

Organizacje pracodawców domagają się prezentowania swych poglądów w mediach publicznych. Twierdzą, że mają w tej kwestii takie same prawa, jak partie polityczne.

Pracodawcy chcą mieć dostęp do mediów
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

22.11.2009 | aktual.: 22.11.2009 17:22

Do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji trafił już opracowany przez Konfederację Pracodawców Polskich, Polską Konfederację Pracodawców Prywatnych "Lewiatan" i Związek Rzemiosła Polskiego projekt nowelizacji rozporządzenia KRRiT w sprawie trybu postępowania w związku z przedstawianiem w programach publicznej radiofonii i telewizji stanowisk partii politycznych, związków zawodowych i związków pracodawców w węzłowych sprawach publicznych.

W przekazanym w niedzielę PAP wspólnym stanowisku trzy związki opowiedziały się "przeciwko upolitycznieniu mediów publicznych i dyskryminacji organizacji zrzeszających pracodawców i pracowników w państwowym radiu i telewizji".

- Mamy takie same prawa jak partie polityczne do prezentowania na antenie swoich poglądów, a Polacy zasługują na obiektywne i rzetelne informacje - oświadczył Andrzej Malinowski, prezydent Konfederacji Pracodawców Polskich. To z inicjatywy KPP stworzono wspólny projekt nowelizacji, który trafił do KRRiT.

Związki pracodawców twierdzą, że media publiczne nie traktują ich jak "równoprawnego partnera w debacie publicznej". Utrzymują, że często przedstawiciele pracodawców "w ogóle nie są dopuszczani do głosu". - KPP obchodzi 20-lecie istnienia, kolejne rządy się zmieniają, a my nie poddajemy się koniunkturze politycznej. Z pewnością jesteśmy więc o wiele bardziej obiektywni od polityków - podkreśla Magdalena Janczewska, ekspert ds. społeczno-gospodarczych KPP.

Zdaniem pracodawców, w "ramówkach" stacji brakuje też programów ekonomicznych, gospodarczych i publicystycznych. "Widzowie i słuchacze, którzy ze swojej kieszeni opłacają abonament, mają prawo do uzyskania rzetelnych informacji o dotyczących ich zjawiskach społeczno-gospodarczych; na tym naszym zdaniem powinna także polegać działalność misyjna mediów publicznych" - napisano w piśmie do KRRiT.

Według pracodawców, realizacja obowiązującego rozporządzenia z 2003 r. w całej sprawie była "zupełnie nie satysfakcjonująca".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)