Trwa ładowanie...
niepełnosprawni
19-08-2010 10:48

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawne

Oferty firm, otwartych na ludzi niepełnosprawnych, stanowiły ponad 8 proc. wszystkich ogłoszeń

Pracodawcy coraz chętniej zatrudniają osoby niepełnosprawneŹródło: sxc.hu
dkx78n4
dkx78n4

Oferty firm, otwartych na ludzi niepełnosprawnych, stanowiły ponad 8 proc. wszystkich ogłoszeń opublikowanych w serwisie rekrutacyjnym otoPraca od początku roku.

W lipcu najwięcej propozycji pochodziło ze sprzedaży bezpośredniej i ubezpieczeń. Co piąty anons z tych dwóch branż skierowany był właśnie do niepełnosprawnych. Duże możliwości zatrudnienia zaobserwowano również w sektorze finansów i bankowości (15 proc.), a także w handlu (13 proc.) oraz w IT (10 proc.). Najwięcej ogłoszeń dla tej kategorii osób odnotowano w województwach łódzkim (42 proc.) i mazowieckim (23 proc.).

Internauci aktywni

- Staramy się mocno eksponować oferty ze statusem „Również dla niepełnosprawnych” tak, aby można było je łatwo znaleźć – mówi Marta Krauze, manager otoPraca.pl. – Kandydaci mogą dostawać mailowe powiadomienia o pojawieniu się nowych ogłoszeń. Obecnie mamy w bazie 645 aktywnych „job alertów”, ustawionych z opcją dla niepełnosprawnych.

Eksperci przewidują, że liczba ofert dla niepełnosprawnych będzie w sieci systematycznie rosnąć, ponieważ stają się oni bardzo liczną i nader aktywną grupą użytkowników internetu. Jest też inny powód: skuteczne kampanie społeczne, dzięki którym firmy coraz chętniej zatrudniają np. głuchoniemych czy ociemniałych.

- Ważnym ułatwieniem są także możliwości uzyskania dofinansowania do kosztów firmy związanych z dostosowaniem stanowisk pracy do potrzeb niepełnosprawnych – tłumaczy Krauze.

dkx78n4

Ograniczone możliwości
Niestety, jest w Polsce coraz lepiej, ale do ideału ciągle jeszcze daleko. - Możliwości poszukiwania zatrudnienia przez niepełnosprawnych w sieci są obecnie jeszcze bardzo ograniczone – uważa specjalistka z otoPraca.pl. Po pierwsze, brakuje źródeł – na rynku funkcjonuje zaledwie kilka serwisów internetowych, które dostarczają aktualne oferty pracy. Po drugie, brakuje narzędzi. Zdarza się, że duże serwisy rekrutacyjne stosują filtry wyszukujące oferty pracy w „firmach przyjaznych matce” bądź skierowane do osób powyżej 50. roku życia, nie dysponują one jednak wyszukiwarkami ofert dla niepełnosprawnych.

Mirosław Sikorski

dkx78n4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dkx78n4