Pracodawcy częściej zatrudniają niepełnosprawnych

Pracodawcy coraz cześciej szukają niepełnosprawnych pracowników. Proponują im stanowiska kierownicze i lepsze pensje. według szefów niepełnosprawni są bardziej zmotywowani do pracy.

16.07.2007 | aktual.: 16.07.2007 10:07

Pracodawcy coraz cześciej szukają niepełnosprawnych pracowników. Proponują im stanowiska kierownicze i lepsze pensje, pisze "Gazeta Wyborcza". Jak twierdzą specjaliści, to wynik masowej emigracji Polaków na Zachód.

- Jeszcze niedawno musieliśmy zabiegać o każde miejsce pracy dla osoby niepełnosprawnej, teraz pracodawcy sami do nas przychodzą. Kuszą dobrą pensją, część zapewnia nawet, że jest w stanie za własne pieniądze dostosować miejsce pracy, pod warunkiem, że uda mu się zdobyć pracownika - mówi gazecie Paweł Wolski z Centrum Integracji w Krakowie.

Informacje o wzroście zatrudnienia osób niepełnosprawnych potwierdza to Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Ze statystyk GUS wynika zaś, że w 2005 r. stopa bezrobocia wśród niepełnosprawnych wynosiła 19,8 proc. W 2006 r. było to 15,3 proc.

- O ile w roku 2004 średnia liczba zatrudnionych osób niepełnosprawnych wynosiła 202 tys. 655 pracowników, to w 2006 r. było to już o blisko 8 tys. więcej. A w pierwszych czterech miesiącach tego roku wzrosła do 216 tys. - powiedział Sławomir Pawlak, rzecznik Państwowego Funduszu Osób Niepełnosprawnych.

Wcześniej osoby niepełnosprawne miały problemy z zatrudnieniem. Jeśli już były dla nich oferty, to pochodziły wyłącznie z zakładów pracy chronionej. Niepełnosprawni mogli liczyć wyłącznie na zatrudnienie jako portierzy, dozorcy, czy szeregowi pracownicy biurowi. Obecnie pracodawcy chętnie zatrudniją ich na stanowiskach kierowniczych. Niepełnosprawny często ma większa motywację do pracy, raczej nie chce wyjeżdżać na Zachód.

Zobacz też: Niepełnosprawni

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)