Trwa ładowanie...
d47sikw
28-10-2014 14:44

Pracodawcy RP: Najtrudniejszy moment dla start-up'ów to 3 i 4 rok działalności

Warszawa, 28.10.2014 (ISBnews) - Trzeci, czwarty rok działalności jest często najtrudniejszym momentem dla młodych innowacyjnych firm, które niejednokrotnie prowadzone są z wizją, ale jednocześnie bez wiedzy biznesowej i rozeznania otoczenia rynkowego, ocenia Katarzyna Rózicka, ekspert z organizacji Pracodawcy RP. Pomóc w przełamaniu tych barier ma program szkoleniowo - badawczy "MAP-iT Planowanie strategii wzrostu Młodych Ambitnych Przedsiębiorstw wysokich technologii", w ramach którego, firmy i start-up'y z obszaru wysokich technologii poznają metody i narzędzia pozwalające rozwijać się efektywniej.

d47sikw
d47sikw

"W Polsce działa coraz więcej start-upów wysokich technologii. Według danych GUS, od 2009 roku powstało ponad 40 tys. firm. Sklasyfikowane są w takich działalnościach jak badania naukowe, prace rozwojowe, usługi informatyczne, a nawet budowa statków kosmicznych, czy powietrznych. Właściciele takich firm to innowatorzy z wizją własnego biznesu. Zależy im na tym, aby dawać miejsca pracy, aby być konkurencyjnymi oraz doprowadzić do stałego rozwoju własnej firmy. Niestety jest również trudniejsza strona prowadzenia biznesu. Często trzeci, czwarty rok prowadzenia firmy jest przełomowym momentem, przysłowiowym być, albo nie być. Często firmy wówczas upadają. Nie są w stanie wejść na etap tzw. gazel biznesu" - powiedziała Rózicka z organizacji Pracodawcy RP.

W jej ocenie, dzieje się tak dlatego, ponieważ często przeważa brak fachowej wiedzy biznesowej, dominuje intuicyjne zarządzanie, przy braku rozeznania, diagnozy i analizy własnego otoczenia biznesowego, czy konkurencji.

"Brakuje również systemowego wsparcia dla firm. Tak nie powinno być. Wyniki badań oraz doświadczenia innych krajów pokazują, że inwestowanie w młode, ambitne przedsiębiorstwa z branży wysokich technologii po prostu się opłaca. To te firmy tworzą nowe technologie, są twórcami nowych produktów, a w efekcie wpływają na wzrost innowacyjności polskiej gospodarki. My, jako Pracodawcy RP, już dawno zauważyliśmy ten potencjał w młodych, ambitnych przedsiębiorstwach. Dlatego przygotowaliśmy specjalny program im dedykowany 'MAP-iT Planowanie strategii wzrostu Młodych Ambitnych Przedsiębiorstw wysokich technologii', który zawiera komponent szkoleniowo-badawczy. Jego celem jest wdrożenie realnego wsparcia dla polskich start-upów" - podsumowała Rózicka.

Projekt zakłada, że właściciele firm, którzy prowadzą dotychczas swój biznes intuicyjnie, a tylko czasami korzystają z pojawiających się szkoleń, dzięki wiedzy szkoleniowej i doświadczeniom ekspertów z PRP w sposób uporządkowany i nowoczesny będą mogli zarządzać firmą i jej wzrostem, dlatego MAPIT ma na celu wypracowanie standardu proaktywnego wsparcia młodych przedsiębiorstw, które posiadają potencjał do szybkiej ekspansji.

d47sikw

Program MAPIT skierowany jest do Młodych Ambitnych Przedsiębiorstw - mikroprzedsiębiorstw, start-upów - działających w obszarach wysokich technologii, w 9 branżach:

  1. produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych
  1. produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych
  1. produkcja statków powietrznych, statków kosmicznych i podobnych maszyn
  1. działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych
  1. nadawanie programów ogólnodostępnych i abonamentowych
  1. telekomunikacja
  1. działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana
  1. działalność usługowa w zakresie informacji
  1. badania naukowe i rozwojowe
d47sikw

Stu właścicieli, managerów, osób mających realny wpływ na wprowadzana zmianę, z 50 polskich mikroprzedsiebiorstw, działających w branży hi-tech, którzy dotychczas prowadzili swój biznes intuicyjnie, dzięki udziałowi w programie będą mogli we współpracy z ekspertami poznać metody i narzędzia pozwalające efektywniej rozwinąć i zarządzać firmą oraz jej wzrostem. Wypracowany w wyniku programu standard wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw wchodzących w fazę wzrostu opublikowany zostanie oraz rozpowszechniony w instytucjach wsparcia biznesu oraz ośrodkach naukowych.

Do bezpłatnego udziału w programie firmy mogą zgłaszać się poprzez stronę mapit.pl. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Agencja ISBnews jest partnerem medialnym wydarzenia.

(ISBnews)

d47sikw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d47sikw