Trwa ładowanie...

Pracodawcy wolą młodszych pracowników

Tendencja do wcześniejszej dezaktywizacji zawodowej w grupie starszych pracowników jest rezultatem wielu istotnych uwarunkowań.

Pracodawcy wolą młodszych pracowników
dz32575
dz32575

Tendencja do wcześniejszej dezaktywizacji zawodowej w grupie starszych pracowników jest rezultatem wielu istotnych uwarunkowań. Poczynając od istniejących możliwości prawnych umożliwiających wcześniejsze przechodzenie na emeryturę, po pewne specyficzne podejście pracodawców do tej grupy potencjalnych pracowników.

Jak wskazują dane Eurostatu, w Polsce stopień aktywności zawodowej osób znajdujących się w wieku produkcyjnym wynosi 31,6 i jest jednym z najniższych w UE (średnia to 45,6). Według stanu na koniec trzeciego kwartału 2009 r. niższy poziom aktywności zawodowej notowano tylko na Malcie, na Węgrzech i we Włoszech. Wynika to w dużym stopniu z bardzo niskiego tzw. średniego wieku wyjścia z rynku pracy. W Polsce wynosi on według danych za 2007 r. 59,3 lata, podczas gdy średnia w krajach UE to 61,2 lata. Potwierdzają to dane dotyczące wskaźnika zatrudnienia w grupie osób w wieku 55-64 lata.

Badania przeprowadzone przez IPSOS na zlecenie Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce pokazują, że wiek pracownika nie jest dla pracodawców – przynajmniej na etapie rekrutacji – istotny. Kiedy jednak dostają do wyboru młodego i starszego kandydata na pracownika, chętniej wybierają młodego. Ponad połowa badanych pracodawców (52%) odpowiedziało, że przy wyborze pracowników do firmy o podobnych oczekiwaniach płacowych i podobnych kwalifikacjach decyduje się na młodszych, a odrzuca tych powyżej 50. roku życia. Jedynie 19% zdecydowałoby się zatrudnić "raczej starszego kandydata", a tylko 4% "zdecydowanie" wybiera starszych kandydatów do pracy.

Aż 40% badanych pracodawców jako jeden z głównych czynników ograniczających chęć zatrudnienia osób po 50. roku życia podaje obawy o ich stan zdrowia. Z drugiej jednak strony, co trzeci badany nie potrafi podać żadnego konkretnego powodu swoich obaw. W efekcie jak podaje raport, 40% pracodawców było skłonnych uznać, iż to właśnie ich niechętny stosunek do zatrudniania starszych pracowników jest główną przyczyna bezrobocia w tej grupie osób.

dz32575
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dz32575