Trwa ładowanie...

Pracownicy CIA zhakowali automaty z batonami. Wyjedli towar za ponad 3 tys. dolarów

Publikowany w sieci raport Biura Inspektora Generalnego ujawnił wstydliwe dane o amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej. Jej pracownicy wykorzystywali swoje umiejętności nie tylko, by służyć państwu.
Share
Pracownicy CIA zhakowali automaty z batonami. Wyjedli towar za ponad 3 tys. dolarów
Źródło: flickr, Fot: flickr.com
d4fhmd7

Na pewno niejedna osoba, której automaty z piciem i batonami "pożarły" wrzucone monety, marzyła o zemście. Sposób na oszukiwanie urządzeń znaleźli pracownicy CIA, zatrudnieni przez firmy podwykonawcze. Wstydliwa prawda wyszła na jaw wraz z opublikowaniem w sieci raportu Biura Inspektora Generalnego.

Jak żądni darmowego jedzenia i napojów pracownicy "przechytrzyli" maszyny? Automaty w siedzibie CIA obsługują karty przedpłacone (pre-paid). Teoretycznie, żeby z takich skorzystać, wcześniej trzeba zasilić ich konkretne rachunki określoną kwotą. Teoretycznie. Okazało się jednak, że producent automatów umożliwił dokonywanie zakupów nawet przy braku łączności z systemem. Prawdopodobnie uznał, że karty może obciążyć, gdy łączność zostanie przywrócona.

d4fhmd7

Monitoring zarejestrował pracowników, którzy przed dokonaniem zakupu, odłączali kabel sieciowy. Wówczas korzystali z kart, na których nie było żadnych środków. Po przywróceniu łączności nie było ich jak obciążyć, a produktu zostały wydane.

Zobacz także: Trucizna na talerzu

Być może sprawa nie wyszłaby na jaw, gdyby nie skala zjawiska. Gdy pracownicy zaczęli dzielić się sposobem na okradanie automatów, napoje i jedzenie znikały błyskawicznie. W takim samym tempie nie rosły jednak zyski. Proceder trwał od jesieni 2012 r. do marca 2013 r. Straty wyniosły ponad 3,3 tys. dolarów.

Wszyscy pracownicy, których nagrał monitoring, przyznali się do winy i zostali zwolnieni.

d4fhmd7

Podziel się opinią

Share
d4fhmd7
d4fhmd7