Trwa ładowanie...

Pracownicy PKP PLK dostaną podwyżki

Związki zawodowe podpisały porozumienie, na
mocy którego pracownicy spółki otrzymają po 115 zł podwyżki

Pracownicy PKP PLK dostaną podwyżkiŹródło: sxc.hu
d3civ8d
d3civ8d

* Zarząd PKP PLK i kolejarskie związki zawodowe podpisały porozumienie, na mocy którego pracownicy spółki otrzymają po 115 zł podwyżki - poinformowała w czwartek Solidarność. Dodano, że związek zawiesza swoje plany ws. strajku.*

Jak poinformowała w czwartek Solidarność w przesłanym PAP oświadczeniu, porozumienie dotyczy wzrostu płac, a także szczegółów programu dobrowolnych odejść w spółce. Porozumienie zacznie obowiązywać od 1 czerwca.

"Domagaliśmy się podwyżek nie mniejszych niż 150 zł, pracodawca proponował wzrost płac tylko o 90 zł. W rezultacie krakowskim targiem udało nam się wynegocjować 115 zł wzrostu uposażenia zasadniczego dla każdego pracownika PLK. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się nam wynegocjować kolejne podwyżki, bo w porozumieniu zawarliśmy zapis obligujący pracodawcę do podjęcia kolejnych rokowań płacowych" - stwierdził cytowany w komunikacie rzecznik prasowy Sekcji Krajowej Kolejarzy NSZZ "Solidarność" Stanisław Kokot.

Program dobrowolnych odejść ma być rozpisany na kilka lat. Osoby odchodzące z pracy w zależności od stażu otrzymają po 8-15 tys. zł. Jak informują związkowcy, do 2015 roku zatrudnienie w PKP PLK ma spaść o 4,5 tys. pracowników.

d3civ8d

Zawarcie porozumienia oznacza, że związkowcy nie będą realizować swoich planów dotyczących strajku. Do 30 maja w spółce miało zostać przeprowadzone referendum strajkowe. Pytanie miało brzmieć "czy jesteś za podjęciem wszelkich działań, do strajku generalnego włącznie, w celu uzyskania wzrostu wynagrodzenia zasadniczego?". Związkowcy planowali zorganizować 4 czerwca dwugodzinny strajk ostrzegawczy. "Nie odwołujemy tych działań, lecz je zawieszamy do czasu realizacji porozumienia" - poinformował Kokot.

d3civ8d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3civ8d