Pracują poniżej kwalifikacji

Kiedyś na eksponowanych stanowiskach, teraz zaczęli pracować poniżej kwalifikacji i tak już zostało. Dlaczego? Załamanie, depresja, brak wiary we własne siły? Przyczyn jest wiele. Specjaliści nie mają wątpliwości - praca poniżej kwalifikacji to problem w Polsce.

Pracują poniżej kwalifikacji
Źródło zdjęć: © thinkstock

Adam był dziennikarzem prasowym. W pewnym momencie wysoko awansował. Dostał stanowisko redaktora naczelnego.

- Świat był u moich stóp. Czułem się ważny. Mogłem dyktować innym, jak mają pracować i wytykać im błędy. Nawet mi się to podobało. Niestety, gazetę zamknięto, a ja straciłem pracę – opowiada. – Kolejnej nie szukałem długo, w końcu dzięki stanowisku, jakie piastowałem, miałem jakieś znajomości. Później często zmieniałem redakcje. Za każdym razem byłem na niższym stanowisku, aż w końcu znowu stałem się dziennikarzem. Skrzydła mi opadły. Nie miałem już serca do tej pracy. Postanowiłem poszukać czegoś, co nie będzie tak bardzo wysysało ze mnie energii. Teraz rozwożę pizzę. Jestem trochę anonimowy.

Przyczyn wykonywania pracy poniżej nabytych kwalifikacji może być wiele. Kwalifikacje rozumiane jako zestaw wiedzy i umiejętności wymaganych do realizacji zadań zawodowych, są tylko jednym z warunków zdobycia wymarzonego stanowiska – wcale nie najważniejszym.

- Do osiągnięcia zawodowego szczęścia potrzebna jest przede wszystkim motywacja i chęć do pracy – tłumaczy Monika Reszko, właścicielka firmy doradczo-szkoleniowej Human Concept & Solutions i pomysłodawca Inicjatywy "Pracodawca z wyboru". - Motywacja to nasze wartości. Co ważnego zyskujemy wykonując daną pracę? Czy ważna jest władza, możliwość dyktowania innym swoich warunków, czy praca sama w sobie? Częsta zmiana miejsc zatrudnienia może oznaczać, że ciągle szukamy swojego powołania. Dlatego najważniejsze jest, aby znaleźć odpowiedź na pytania: jaką pracę chcę wykonywać?, co konkretnie chcę robić i co dzięki temu dla siebie zyskam? Innymi słowy: co powoduje, że to właśnie chcę robić? Planuj karierę wcześniej

Kasia dwa lata temu ukończyła filologię angielską na Uniwersytecie Gdańskim. Jeszcze na studiach zaczęła pracować w firmie zajmującej się sprzątaniem klatek.– Potrzebowałam pieniędzy, których jako studentka nie miałam zbyt wiele – wspomina młoda anglistka z dyplomem magistra. – Postanowiłam skorzystać z ogłoszenia w akademiku i zgłosiłam się do firmy sprzątającej. Godziłam to zajęcie z nauką. Szkoła jednak się skończyła, a ja dalej pracuję jako sprzątaczka. Zwyczajnie nie mogę znaleźć innej pracy. Aplikuję do różnych firm, chodzę na rozmowy kwalifikacyjne i nic. Boję się, że już nigdy nie znajdę normalnej pracy, a co dopiero pracy w zawodzie.

Przykład Kasi to dowód na to, że przyczyny pracy poniżej kwalifikacji mogą sięgać decyzji podjętych wiele lat wcześniej – począwszy od wyboru kierunku studiów.

- Często pomimo braku satysfakcji z wykonywanej pracy, jeszcze na studiach, młodzi ludzie, decydują się wykonywać jakiegokolwiek zajęcie, tylko po to, aby zdobyć pieniądze na utrzymanie – mówi Monika Reszko. - Nie troszcząc się zbytnio o stopniowe wyznaczanie swojej ścieżki kariery, brną w sytuację, która nie przynosi rozwoju ani satysfakcji i powielają ten schemat w kolejnych miejscach pracy.

Siła sugestii

Inna sprawa, jeśli poddajemy się negatywnemu wpływowi informacji pochodzących z mediów i innych źródeł, które podkreślają trudną sytuację na rynku pracy.

- Podczas rozmów z pracownikami wielokrotnie spotykam się ze stwierdzeniem: „to i tak nie ma sensu, bo rynek jest ciężki”, „nie ma pracy dla młodych ludzi”, „kto teraz zatrudnia nowych pracowników?” – opowiada Monika Reszko. - To ogromna siła przekonań, które powodują, że już na starcie rezygnujemy ze swoich planów. Praca, jaką chcemy wykonywać jest celem, na który składa się wiele kryteriów wyborów: stanowisko, funkcja, zarobki, narzędzia pracy, odległość od miejsca zamieszkania. Często nad tymi kryteriami w ogóle się nie zastanawiamy. Zatem cel, jaki chcemy osiągnąć, nie jest dookreślony. Niezwykle trudno zrealizować jakiekolwiek zadanie, jeśli uprzednio nie określimy własnych założeń. To, w jakim miejscu się znajdujemy jest konsekwencją indywidualnych strategii działania. Niezależnie czy odbywa się to na poziomie świadomym czy nie. Człowiek jedynie w dziesięciu procentach działa świadomie. Aż dziewięćdziesiąt procent, to nasza podświadomość – niektórzy nazywają to intuicją, „wyższym ja”. Te
dziewięćdziesiąt procent to również nasze lęki i obawy, które blokują nas w realizacji naszych planów i marzeń. Trwanie przez wiele miesięcy, niekiedy nawet wiele lat, w niewygodnej sytuacji, jaką w tym momencie jest praca nie przynosząca satysfakcji, utrudnia podjęcie decyzji o zmianie i - co gorsza - powoduje utratę wiary we własne siły i możliwości. Wiele spełnionych zawodowo osób, wykonuje pracę zupełnie nie związaną z kwalifikacjami zdobytymi na studiach. Niewątpliwie potrzebna jest wewnętrzna odwaga i determinacja do zmiany miejsca pracy, a jeszcze większa do zmiany zawodu, jednak jest wiele dowodów na to, że opłaca się podjąć to ryzyko.

ml/JK

praca poniżej kwalifikacjikwalifikacjeawans

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (3)

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (883 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (405 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.