Pragmatyzm Yellen nie wspiera dolara
Szefowa FED dała wczoraj do zrozumienia, że bank centralny nie będzie się nadmiernie spieszył z zacieśnianiem polityki monetarnej. Jej słowa były pragmatyczne – akcentowała ryzyko utrzymywania się niskiej inflacji, zwracała uwagę, że ożywienie na rynku pracy mogłoby być większe biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację w gospodarce.
17.04.2014 09:48
Szefowa FED dała wczoraj do zrozumienia, że bank centralny nie będzie się nadmiernie spieszył z zacieśnianiem polityki monetarnej. Jej słowa były pragmatyczne – akcentowała ryzyko utrzymywania się niskiej inflacji, zwracała uwagę, że ożywienie na rynku pracy mogłoby być większe biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuację w gospodarce.
Trudno jednak przypisać jej słowom określoną „łatkę” – rynek wykorzystał to jednak jako pretekst do sprzedaży dolara w kolejnych godzinach, gdyż Yellen nie była aż tak „jastrzębia” jak w marcu. Teoretycznie może się to zmienić w ślad za publikacją lepszych danych makro, tylko, że te napłyną dopiero na przełomie miesiąca. Brak reakcji na lepsze dane nt. sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej z tego tygodnia, a które będą miały wpływ na odczyt PKB w I kwartale, pokazuje, że to jeszcze nie ten moment dla dolara, a koszykowy BOSSA USD ma szanse na przetestowanie październikowych minimów w najbliższych dniach.
Na wykresie BOSSA USD mamy kolejne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w przyszłym tygodniu moglibyśmy przetestować okolice dołków z października w rejonie 66,95-67,15 pkt. To wymowa świecy tygodniowej i ponowne zejście poniżej 67,75 pkt. Oczywiście dla realizacji tego scenariusza konieczne będzie złamanie ubiegłotygodniowego dołka na 67,38 pkt.
Na wykresie EUR/USD mamy powrót w okolice 1,3840-45, których wczoraj nie udało się wyraźnie złamać. Silne wsparcie to rejon 1,3790-1,3810. W kalendarzu nie ma dzisiaj istotnych publikacji ze strefy euro. Pośrednio wpływ na euro może mieć jednak zaplanowana na godz. 10:00 konferencja prasowa rosyjskiego prezydenta, podczas której będzie on „odpowiadał na pytania obywateli”. Niewykluczone, że pozwoli ona ocenić, czy należy w ogóle liczyć na cokolwiek po rozpoczynających się dzisiaj w Genewie rozmowach ws. Ukrainy. Może też uświadomić inwestorom, że przyszły tydzień może przynieść intensywne rozmowy zachodnich polityków ws. nałożenia znacznie mocniejszych sankcji gospodarczych na Rosję. I one uderzą też w gospodarkę strefy euro, co przybliży ECB do podjęcia niestandardowych działań w ciągu najbliższych kilku miesięcy.
Analiza techniczna EUR/USD nie wyklucza jednak sytuacji w której jeszcze w tym tygodniu będzie domknięta luka z niedzieli (co wymagałoby zwyżki do 1,3882). To byłby też sygnał do zwyżki w okolice 1,3915-30 w pierwszej połowie przyszłego tygodnia. Poziomy te oparte są o korpusy świec z marca.
[ Zobacz cały komentarz wraz z wykresami
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/33090/20140417_raport_dzienny_fx.pdf )
Marek Rogalski
główny analityk walutowy
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.
| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |