Trwa ładowanie...
d1ofeae
16-03-2017 07:51

Prairie liczy na zmianę koncesji dla Dębieńska w najbliższych miesiącach

Warszawa, 16.03.2017 (ISBnews) - Prairie Mining Limited złożyło wniosek o zmianę koncesji dla projektu Dębieńsko i liczy na jego pozytywne rozpatrzenie w ciągu najbliższych miesięcy, poinformowali ISBnews członkowie zarządu.

d1ofeae
d1ofeae

"Po publikacji studium ewaluacyjnego mamy jeszcze kolejne analizy do zrobienia, w tym geologiczne i bardziej zaawansowane analizy inżynieryjne. Będziemy nad nimi pracować przez resztę tego roku i na początku przyszłego roku, tak by być przygotowanymi do rozpoczęcia budowy w 2019 r." - powiedział prezes Ben Stoikovich w rozmowie z ISBnews.

Poprzedni właściciel projektu Dębieńsko, NWR, otrzymał koncesję wydobywczą w 2008 r. Zakładała ona rozpoczęcie produkcji w 2018 r. Z kolei decyzja środowiskowa została wydana w 2015 r., co sprawia, że koncesja powinna być także uzupełniona o jej warunki. W związku z tym Prairie złożyło w grudniu wniosek o zmianę koncesji.

"Wniosek o zmianę jest rutynową sprawą w sektorze górniczym. Myślę, że możemy się spodziewać decyzji w ciągu następnych kilku miesięcy" - powiedział prezes.

"Sześć miesięcy to standardowy czas na podjęcie takiej decyzji przez ministerstwo. Istotne jest to, że dzięki usunięciu ograniczeń, które wynikały z warunków poprzedniej koncesji środowiskowej, możemy znacząco zwiększyć obszar planowanej eksploatacji. Większe wydobycie z pewnością realizuje zasadę racjonalnego zagospodarowania złoża, co ministerstwo powinno uwzględnić w swej decyzji" - dodał członek kadry menadżerskiej Prairie Artur Kluczny.

d1ofeae

W środę Prairie Mining Limited opublikowało studium ewaluacyjne (scoping study) dla projektu Dębieńsko. Koszt zainwestowanego kapitału wyniesie 197 USD na 1 tonę rocznej produkcji, a średnioroczna EBITDA zakładu przy ustabilizowanej produkcji wyniesie 282 mln USD. Spółka zakłada rozpoczęcie budowy kopalni w 2019 r., a rozpoczęcie wydobycia w 2023 r.

Projekt Dębieńsko został przejęty przez Prairie w październiku 2016 r. Zlokalizowany jest na jednym z ostatnich w Europie złóż, w których występują znaczące zasoby węgla koksującego typu 35. Projekt Dębieńsko posiada koncesję wydobywczą i dysponuje infrastrukturą zamkniętej w 2000 r. kopalni, która częściowo będzie mogła być wykorzystana przy budowie nowego zakładu górniczego.
Prairie Mining Limited to spółka poszukiwawczo-wydobywcza realizująca dwie inwestycje w Polsce - Kopalnię Jan Karski w Lubelskim Zagłębiu Węglowym oraz Kopalnię Dębieńsko na Górnym Śląsku. Jest notowana na GPW od 2015 r.

Kamila Wajszczuk

(ISBnews)

d1ofeae
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ofeae