Trwa ładowanie...
d29zg6j
18-03-2016 09:40

Prairie: WSA oddalił skargi LW Bogdanka na decyzje ws. złoża 'Lublin'

Warszawa, 18.03.2016 (ISBnews) - Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (WSA) oddalił skargi Lubelskiego Węgla Bogdanka na niekorzystne dla niej decyzje ministra środowiska dotyczące przyszłości złoża "Lublin" i tym samym potwierdził wyłączne prawo pierwszeństwa przysługujące PD Co - spółce zależnej Prairie Mining Limited (PML), do zawarcia umowy użytkowania górniczego i uzyskania koncesji wydobywczej, podał PML.

d29zg6j
d29zg6j

"W dwóch wyrokach wydanych 16 marca 2016 r., sąd administracyjny podkreślił, że Prairie jako jedyna spółka dokonała rozległych analiz złoża, przeprowadziła odwierty rozpoznawcze i przygotowała dokumentację geologiczną. Oddalając skargi wniesione przez LW Bogdanka sąd potwierdził uprawnienia spółki wynikające z wcześniejszych decyzji ministra środowiska" - czytamy w komunikacie.

Sąd stwierdził, że skarga Bogdanki na decyzję w sprawie koncesji wydobywczej dla złoża K-6-7 jest nieuprawniona. W uzasadnieniu ustnym sędziowie podkreślili, że przyznanie koncesji wydobywczej Bogdance stanowiłoby naruszenie Prawa górniczego i geologicznego oraz byłoby niezgodne z konstytucyjną zasadą państwa prawa ze względu na już poniesione i nadal ponoszone przez Prairie nakłady na rozpoznanie złoża. Sąd potwierdził również, że niemożliwa jest sytuacja, aby to samo złoże było jednocześnie przedmiotem rozpoznania i wydobycia prowadzonego przez dwa różne podmioty.

"W swoim drugim wyroku WSA podzielił punkt widzenia Prairie i odrzucił skargę LW Bogdanka na decyzję ministra środowiska odrzucającą jej wniosek o uznanie za stronę postępowania w przedmiocie zatwierdzenia Dokumentacji geologicznej złoża 'Lublin' sporządzonej przez spółkę zależną Prairie. Co najważniejsze, sąd uznał, że LW Bogdanka nie ma podstaw prawnych do ubiegania się o prawo pierwszeństwa w zakresie użytkowania górniczego, jak i koncesji wydobywczej" - czytamy dalej.

PML ogłosiło 8 marca br. studium wykonalności dla kopalni "Jan Karski". Spółka zamierza złożyć wniosek o koncesję wydobywczą w I połowie 2017 r., a budowę kopalni rozpocząć w 2018 r.

d29zg6j

Prairie Mining Limited jest spółką eksploracyjno-wydobywczą realizującą projekt kopalni w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Spółka zakończyła program rozpoznawczy, a dokumentacja geologiczna sporządzona przez spółkę została zatwierdzona przez ministra środowiska. Tym samym Prairie uzyskała pierwszeństwo w ubieganiu się o koncesję wydobywczą. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW we wrześniu 2015 r.

(ISBnews)

d29zg6j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d29zg6j