Trwa ładowanie...

Prawdziwa ropa niepotrzebna! Będziemy jeździć na sztucznym paliwie!

Mamy dobrą wiadomość dla wszystkich kierowców. Naukowcy odkryli metody produkcji ropy z ekologicznych surowców. Nie chodzi jednak o pochodne olejów roślinnych, ale paliwa wytwarzane z alg, dwutlenku węgla, wody i sinic.

Share
Prawdziwa ropa niepotrzebna! Będziemy jeździć na sztucznym paliwie!Źródło: Thinkstockphotos
d3yliea

Jak informuje "Rzeczpospolita", pierwsze testowe instalacje tego typu już działają. Stworzyli je specjaliści z Francji i Hiszpanii. Ich metoda polega na symulacji warunków panujących przed milionami lat, kiedy to z mikroskopijnych organizmów roślinnych powstawała ropa. Proces ten opiera się na przyspieszonej fotosyntezie.

Pionierzy technologii z firmy Bio Fuel Systems widzą w niej ogromny potencjał. Jak zapewniają, dwa zakłady produkcyjne o powierzchni 50 km mogłyby zaspokoić paliwowe zapotrzebowanie sporego kraju, np. Francji.

Podobną technologię testuje również szwedzki Vattenfall. Do wyrobu ropy wykorzystuje dwutlenek węgla i żywe organizmy roślinne.
Trzecia firma - Joule Unlimited - która też chce produkować ropę, wykorzystuje do tego celu sinice, wodę i dwutlenek węgla. Jej przedstawiciel szacuje, że cena ekologicznej baryłki ropy wyniesie 25 euro, natomiast benzyny 40 euro. Każda baryłka mieści ok. 159 litrów surowca.

Jeszcze nie wiadomo, kiedy paliwo z glonów, dwutlenku węgla lub sinic mogłoby trafić na nasze stacje. Stanie się to jednak nie wcześniej niż za 5-10 lat.

d3yliea
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yliea
d3yliea