Prawdziwy kolos w Gdańsku

Do portu w Gdańsku wpłynął w środę po południu jeden z najbardziej znanych statków - największy na świecie flagowy kontenerowiec "Emma Maersk" duńskiego operatora Maersk Line. Jednostka może zabrać na pokład ponad 15 tysięcy kontenerów.

Prawdziwy kolos w Gdańsku
Maersk

29.06.2011 | aktual.: 29.06.2011 19:11

Dyrektor Zarządzający DCT (Deepwater Container Terminal) Gdańsk Boris Wenzel poinformował PAP, że jednostka o długości 397,7 m i szerokości 56,4 m może zabrać na pokład 15.550 kontenerów.

397 metrów długości robi wrażenie. Spróbujmy sobie wyobrazić, jaki to kolos. Najdłuższy skok Adama Małysza to nieco ponad połowa długości statku. Sama kotwica kontenerowca waży 29 ton, czyli tyle, co pięć dorosłych słoni afrykańskich. Statek może poruszać się po wodzie z prędkością 27 węzłów, czyli około 50 km/h. Najbardziej ekonomiczną dla niego szybkością są natomiast 24 węzły.

Obraz

"Emma Maersk", podobnie jak inne statki Maersk Line, obsługuje linię łączącą Azję z Europą Północną. To kolejny statek tej wielkości, który w minionych dwóch miesiącach wpłynął do portu w Gdańsku.

W terminalu DCT zostanie przeładowane na "Emmę" i z jej pokładu ponad 5 tys. kontenerów. Operacja przeładunku ma się rozpocząć jeszcze w środę. Na pokładzie jednostki znajduje się milionowy kontener, który ma być przeładowany w terminalu DCT.

DCT Gdańsk jest pierwszym terminalem w basenie Morza Bałtyckiego, zdolnym do obsługi wielkogabarytowych statków klasy Post-Panamax. Położony jest nieopodal Portu Północnego. Jego budowa rozpoczęła się w październiku 2005 r. Pierwszy statek do DCT zawinął w czerwcu 2007 r.

Po otrzymaniu dodatkowych urządzeń przeładunkowych w trzecim kwartale 2011 r. roczna zdolność przeładunkowa DCT zostanie podwyższona z 600 tys. do miliona TEU (jednostka określająca standardowy, 40-stopowy kontener).

W tym roku w sąsiedztwie terminalu ma się rozpocząć budowa Pomorskiego Centrum Logistycznego. Wstępna koncepcja zagospodarowania przewiduje, że może tu powstać nawet do 500 tys. metrów kwadratowych powierzchni magazynowych oraz do 40 tys. metrów kwadratowych biur.

DCT Gdańsk to spółka zarejestrowana w Polsce, która działa od ponad trzech lat. Jej większościowym udziałowcem jest GIF II (Global Infrastructure Fund II).

Wcześniej do portu w Gdańsku wpłynęły inne kontenerowce Maersk: "Eleonora i nieco mniejsza Elba.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)