Prawie połowa pracowników narzeka na niepełne urlopy
Prawie połowa pracowników uważa, że pracodawcy nie udzielają urlopów w
pełnym wymiarze, ale tylko 3 proc. składa skargi do Państwowej Inspekcji Pracy
Lewiatan poinformował w środę, że z badań GfK Polonia - zrobionych na zlecenie organizacji - wynika, iż 48 proc. Polaków uważa, że ich pracodawca udziela urlopów w pełnym wymiarze, a 45 proc. twierdzi, że przestrzega przepisów BHP.
Ankieta wykazała, że lepiej oceniamy własnych pracodawców, a gorzej tych, którzy nas nie zatrudniają. "Stwierdzenie 'mój pracodawca udziela urlopów w pełnym wymiarze' za prawdziwe uznało 48 proc., nie zgodziło się z tym 46 proc., 6 proc. odpowiedziało nie wiem" - napisano w komunikacie.
Natomiast na pytanie o wszystkich pracodawców, 49 proc. respondentów odpowiedziało, że nie udzielają oni urlopów w pełnym wymiarze, przeciwnego zdania było 40 proc., a 11 proc. odpowiedziało, że nie wie.
"Dane Państwowej Inspekcji Pracy z przeprowadzonych kontroli pokazują, iż skargę na nieprawidłowe udzielanie urlopów wypoczynkowych składa niespełna 3 proc. pracowników. W tym zakresie odnotowano również najmniejszą skalę wykroczeń. Tylko 1,1 proc. kontrolowanych pracodawców nie udzieliło pracownikowi urlopu na czas" - mówi cytowana w komunikacie dyrektor departamentu Dialogu Społecznego i Stosunków Pracy PKPP Lewiatan Małgorzata Rusewicz.
Ponadto z badań wynika, że także w kwestii przestrzegania przepisów BHP pracownicy lepiej oceniają własnych pracodawców niż wszystkich pozostałych. "Przy ocenie stwierdzenia 'mój pracodawca przestrzega zasad BHP' 45 proc. ankietowanych odpowiedziało 'zdecydowanie tak' lub 'raczej tak', natomiast 48 proc. 'zdecydowanie nie' lub 'raczej nie', 7 proc. nie udzieliło odpowiedzi" - wskazuje Lewiatan.
Jeśli chodzi o ogólną ocenę przestrzegania regulacji BHP przez pracodawców, to 50 proc. respondentów uznało, że nie przestrzegają oni tych zasad, 40 proc. było innego zdania, a 10 proc. odpowiedziała, że nie wie.
Badanie na zlecenie PKPP Lewiatan przeprowadził instytut GfK Polonia na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie 2000 osób, w wieku 15+. Badanie odbyło się w dwóch turach, w drugiej połowie stycznia br. Wykorzystano wywiady bezpośrednie w domach respondentów. (PAP)