Prawo do emerytury dla żołnierzy po 15 latach. Jak się załapać na starych zasadach?

Jeszcze niespełna pół roku zostało do zmiany ustawy emerytalnej dla mundurowych

Prawo do emerytury dla żołnierzy po 15 latach. Jak się załapać na starych zasadach?
Źródło zdjęć: © PAP

*Jeszcze niespełna pół roku zostało do zmiany ustawy emerytalnej dla mundurowych. Co zrobić, żeby załapać się na prawo do emerytury na starych zasadach i nabyć je już po 15 latach? *

Nowelizacja ustawy zakłada, że ci, którzy wstąpią do służb mundurowych od 2013 roku, będą mieli prawo do emerytury dopiero po 55 roku życia oraz po 25 latach służby. Ustawa, która obowiązuje obecnie daje żołnierzom prawo do emerytury po 15 latach służby, bez względu na wiek. To ostatni gwizdek, żeby załapać się na emeryturę dla mundurowych na starych zasadach. W Polskiej armii czeka kilka tysięcy wolnych wakatów. Dlatego jeśli ktoś rozważa karierę w wojsku, warto podjąć decyzję jeszcze przed 2013 rokiem. Jak zostać żołnierzem zawodowym? Większość informacji znajdziemy na stronach WKU. Podajemy te najważniejsze.

Jak zostać szeregowym?

W regionalnej WKU można otrzymać informacje na temat wolnych stanowisk. Stamtąd zostaniemy skierowani do jednostki wojskowej na rozmowę kwalifikacyjną i egzamin z wychowania fizycznego. Podstawowe wymagania to uregulowany stosunek do służby wojskowej, wykształcenie co najmniej gimnazjalne i niekaralność. Dalszym etapem jest komisja lekarska i badanie psychologiczne. Jeśli wszystko przejdziemy pomyślnie, podpisujemy kontrakt. Łączny czas trwania kontraktu nie może przekroczyć 12 lat, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby starać się o przeniesienie do służby stałej, bo w trakcie służby można się dokształcać.

Jak zostać podoficerem?

Do szkoły podoficerskiej dla cywilów wymagane jest obywatelstwo polskie i niekaralność. Trzeba mieć ukończone 18 lat, a także zdaną maturę. Wraz z wnioskiem skierowanym do komendanta wybranej szkoły podoficerskiej składamy szereg dokumentów. Informacje o tym, a także o terminach można znaleźć na stronach internetowych wybranych szkół. Po badaniu lekarskim i psychologicznym następuje egzamin: test ze sprawności fizycznej, a także wiedzy ogólnej i angielskiego na poziomie podstawowym oraz rozmowa kwalifikacyjna. Po 11 miesiącach edukacji otrzymujemy stopień kaprala, a także automatyczne powołanie do służby wojskowej w korpusie podoficerów zawodowych. Pierwszy kontrakt nie może być dłuższy niż 17 miesięcy.

Z kolei dla rezerwistów wymagane jest ukończenie szkoły średniej oraz stopień co najmniej kaprala. Przydatne mogą być dodatkowe kwalifikacje w zależności od wymagań na stanowisko. Dalej procedury wyglądają podobnie, jak w przypadku cywilów. Zarówno dla rezerwistów jak i dla cywilów kontrakt może być podpisany maksymalnie na 12 lat, dlatego trzeba się starać o stałą służbę.

Jak zostać oficerem?

Jeśli ubiegamy się o studia pierwszego stopnia, niezbędne jest świadectwo dojrzałości. Natomiast na studia oficerskie potrzebne jest wykształcenie wyższe. Osoba ze środowiska cywilnego składa dokumenty bezpośrednio w kancelarii szkoły, natomiast zawodowi żołnierze za pośrednictwem dowódcy jednostki. Egzamin składa się z kilku części: test ze sprawności fizycznej, a także test z wybranych przedmiotów oraz rozmowa kwalifikacyjna. Po ukończeniu szkoły otrzymujemy stopień podporucznika postanowieniem Prezydenta PR. Następnie absolwent jest powoływany do stałej służby wojskowej. Dla osób z wyższym wykształceniem, chcących ubiegać się o stopień oficera, szkoły wojskowe przygotowały studium oficerskie. Osoby, które ukończą je z bardzo dobrym wynikiem mogą ubiegać się o stałą służbą wojskową.

MD/MA

żołnierzżołnierz zawodowysłużba wojskowa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (444)