Premier odwołał prezesa ZUS
Premier odwołał Pawła Wypycha ze stanowiska prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Wypych kierował ZUS-em od czerwca. Na razie nie wiadomo kto go zastąpi.
27.11.2007 | aktual.: 27.11.2007 16:18
Odwołanie prezesa ZUS-u wynika z krytycznej oceny jego działań. Poinformował o tym premier Donald Tusk, który powiedział, że rząd chce wstrzymać restrukturyzację Zakładu, podjętą przez odwołanego prezesa Pawła Wypycha.
Premier powiedział na cotygodniowej konferencji prasowej, że restrukturyzacja utrudniłaby obywatelom kontakt z placówkami ZUS-u.
Wypych powiedział, że o odwołaniu dowiedział się we wtorek, kiedy to urzędniczka z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów zadzwoniła do niego i powiedziała: "Proszę przyjechać i odebrać swoją dymisję". Wypych dodał, że "premier Donald Tusk zgodnie z ustawą ma pełne prawo odwołać i powołać prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych" i w tej kwestii "nie ma absolutnie nic do dodania".
Odwołany prezes ZUS Paweł Wypych nie zgadza się z krytyką jego osoby, wygłoszoną przez premiera. Donald Tusk powiedział na konferencji prasowej, że "za rządów Wypycha Zakład Ubezpieczeń Społecznych oddalił się od obywateli".
Paweł Wypych odpiera zarzuty. W rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową podkreślił, że ZUS pod jego rządami nie zlikwidował żadnej jednostki. Docelowo ich liczba miała się nawet zwiększyć, tak by mieszkańcy jednego powiatu nie musieli szukać siedziby w innym powiecie.
Paweł Wypych uważa, że restrukturyzacja ZUS, która także miała być przyczyną jego odwołania, jest konieczna. Zdaniem Wypycha na dłuższą metę nie da się jej odwlec. Jak podkreślił odwołany prezes, pracownicy uciekają z ZUS-u z powodu niskich zarobków, a instytucji nie stać na podwyżki. Dlatego - zdaniem byłego prezesa - należy doprowadzić do zmniejszenia liczby etatów administracyjnych i przesunięcia środka ciężkości na obsługę klienta.
Wypych został prezesem ZUS 1 czerwca br. Zastąpił na tym stanowisku Aleksandrę Wiktorow, która kierowała Zakładem od 2001 r.
Wypych powiedział w TVP Info, że zaczął w ZUS zmiany pozwalające na oszczędności środków i lepsze wykorzystanie kadr. Powstał nowy statut i propozycja nowego schematu organizacyjnego ZUS. Po raz pierwszy ZUS uzyskał też środki europejskie - 78 mln euro na trzy duże projekty informatyczne. W jego ocenie udało się też poprawić relacje z firmą Prokom, która dostarczyła system informatyczny ZUS.
Wypych dodał, że półroczna praca w Zakładzie była "ogromnym wyzwaniem", choć jest to firma, którą daje się szybko polubić i w której pracuje mnóstwo wspaniałych ludzi.
Wcześniej Paweł Wypych był wiceministrem pracy i polityki społecznej, pełnomocnikiem rządu ds. osób niepełnosprawnych, a po wejściu w koalicję z PiS Samoobrony i LPR został podsekretarzem stanu w kancelarii premiera. Doradzał tam premierowi w sprawie ZUS. Jarosław Kaczyński zdecydował, że Zakład będzie podlegał nie ministrowi pracy, a premierowi.
Wypych ma 39 lat, jest absolwentem Instytutu Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji oraz Wydziału Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego. Ukończył również studia podyplomowe w zakresie organizacji pomocy społecznej na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz studia podyplomowe w zakresie zarządzania w administracji publicznej w Wyższej Szkole Przedsiębiorczości i Zarządzania im. L. Koźmińskiego. W latach 1987-1999 był instruktorem Związku Harcerstwa Rzeczpospolitej.
W 1996 roku został asystentem w Zakładzie Kryminologii Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk. 3 lata później został dyrektorem w Warszawskim Centrum Pomocy Rodzinie Powiatu Warszawskiego. W roku 2002 objął stanowisko dyrektora Biura Polityki Społecznej w Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy. W latach 1990-2003 był radnym w Warszawie. Jest żonaty, ma dwoje dzieci.
PAP, IAR