Trwa ładowanie...
d1ndr2s
chiny

Premier Wen Jiabao: Chiny kupią greckie obligacje

Premier Chin Wen Jiabao podczas wizyty w Grecji zadeklarował w sobotę, że jego kraj kupi greckie obligacje rządowe, kiedy Ateny znów zaczną je emitować. Zapowiedział też, że w ciągu pięciu lat Pekin podwoi wymianę handlową z Grecją.
Share
d1ndr2s

- Ze swoich rezerw walutowych Chiny już kupiły i mają greckie obligacje. Będą utrzymywały pozytywne stanowisko, kupując obligacje, które wyda Grecja - oświadczył Wen, który od Aten rozpoczął tygodniową podróż po Europie. Grecja planuje powrót na rynek obligacji w przyszłym roku.

- Chiny podejmą wielki wysiłek, by wesprzeć kraje strefy euro i Grecję, żeby przezwyciężyły kryzys - zapewnił Wen Jiabao.

Grecja potrzebuje zagranicznych inwestycji, by wypełnić warunki udzielenia wartej 110 mld euro pomocy finansowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego i Unii Europejskiej. Pomoc ta uratowała ją w maju przed niewypłacalnością, jednak zobowiązała również do wprowadzenia rygorystycznego programu oszczędnościowego.

d1ndr2s

Grecja i Chiny zobowiązały się do stymulowania wzajemnych inwestycji. Wen oświadczył, że Chiny planują podwoić wymianę handlową z Grecją, która do 2015 roku sięgnie 8 mld dol.

Dodał też, że Chiny planują dać greckim armatorom linię kredytową wartą 5 mld dolarów, by zwiększyć zakup chińskich statków.

Przy okazji wizyty chińskiego premiera prywatne firmy podpisały kilkanaście umów w takich dziedzinach, jak żegluga, budownictwo czy turystyka.

- Nasze dwa kraje muszą wzmocnić stosunki we wszystkich sektorach, by przezwyciężyć obecne trudności - oświadczył Wen.

- Dziękuję Chinom za ich zaufanie dla Grecji - powiedział z kolei grecki premier Jeorjos Papandreu. - Te porozumienia będą miały znaczący efekt.

W niedzielę Wen wystąpi w greckim parlamencie, a w poniedziałek pojedzie do Brukseli, gdzie będzie uczestniczył w szczycie UE-Chiny. Następnie uda się do Niemiec, Włoch i Turcji.(PAP)

d1ndr2s

Podziel się opinią

Share
d1ndr2s
d1ndr2s