Prezes GPW chce, żeby docelowo w Polsce była jedna giełda energii (opis)
13.12. Warszawa (PAP) - Prezes GPW Ludwik Sobolewski uważa, że docelowo w Polsce powinna funkcjonować jedna giełda energii elektrycznej. W ten sposób odniósł się do wypowiedzi...
13.12. Warszawa (PAP) - Prezes GPW Ludwik Sobolewski uważa, że docelowo w Polsce powinna funkcjonować jedna giełda energii elektrycznej. W ten sposób odniósł się do wypowiedzi ministra skarbu państwa Aleksandra Grada, który chętnie sprzedałby należący do SP pakiet akcji Towarowej Giełdy Energii warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych.
"Koncentracja płynności sugeruje, że w Polsce powinniśmy dążyć, żeby była jedna giełda energii, czy towarów. Dlatego też jesteśmy zainteresowani takim celem, który polegałby na dojściu do sytuacji, że w Polsce działa jedna giełda energii elektrycznej, produktów powiązanych, a w przyszłości jeden rynek giełd towarowych" - powiedział podczas poniedziałkowej konferencji prasowej prezes Sobolewski.
"Jesteśmy zdania, że rynkowi energii elektrycznej potrzebna jest koncentracja płynności i koncentracja obrotów. Z tego wynikają dość oczywiste wnioski, co myślę o ewentualnej akwizycji Towarowej Giełdy Energii. Oczywiście musiałaby to być taka akwizycja, która pozwoliłaby zrealizować cele strategiczne w postaci budowy jednolitego, maksymalnie płynnego rynku. Istotne będą oczywiście warunki transakcji, które muszą być przez nas bardzo skrupulatnie przeanalizowane, bo chcemy budować wartość dla akcjonariuszy" - dodał w rozmowie z dziennikarzami.
Skarb Państwa ma 22,3 proc. akcji Towarowej Giełdy Energii. Po 10 proc. akcji posiadają: Elektrim, E.ON Energy Trading SE, PGE Polska Grupa Energetyczna, PGE Elektrownia Opole. Do Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin należy 10,83 proc. walorów. GPW ma 2,33 proc. akcji TGE. Pozostali akcjonariusze to m.in.: Vattenfall Sales Poland, Energa, Zespół Elektrociepłowni Wrocławskich Kogeneracja, RWE Polska, Elektrim Volt oraz PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna.
Swój pakiet w Towarowej Giełdzie Energii ( łącznie ok. 21 proc.) zamierza sprzedać PGE.
Minister skarbu Aleksander Grad powiedział PAP, że resort skarbu chętnie sprzedałby należący do niego pakiet akcji Towarowej Giełdy Energii warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Zastrzegł jednak, że obecnie MSP nie prowadzi żadnych prac w tym kierunku.
W sobotę, 11 grudnia GPW uruchomiła poee Rynek Energii GPW. Rynek energii GPW daje możliwość dokonywania bieżących zakupów i sprzedaży energii na Rynku Dobowo-Godzinowym oraz zawierania transakcji z dłuższym terminem realizacji (do roku) na Rynku Terminowym.
Docelowo platforma ma umożliwić również obrót prawami majątkowymi wynikającymi ze świadectw pochodzenia energii odnawialnej oraz uprawnieniami do emisji CO2.
"Zaczynamy od rynku energii elektrycznej. Będziemy się rozszerzać o produkty związane z energią. Prawdopodobnie pójdziemy dalej i zajmiemy się rynkiem towarów giełdowych" - powiedział prezes Sobolewski.
Rynek Energii GPW jest wspólnym przedsięwzięciem warszawskiej Giełdy, KDPW i WSE InfoEngine. Spółki kupiły Internetową Platformę Obrotu Energią Elektryczną (POEE) od spółki Elbis, z grupy PGE, za 15 mln zł.(PAP)
pel/ ana/