Trwa ładowanie...
d6tf23e
d6tf23e

Prezes GPW: Chcemy zawalczyć o pozycję w obrocie energią na skalę europejską

Warszawa, 10.12.2014 (ISBnews) - Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW) liczy, że do 2020 roku stanie się istotnym uczestnikiem obrotu energią elektryczną w Europie, poinformował prezes giełdy Paweł Tamborski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d6tf23e

"Do 2020 liczę, że umocnimy się w rozwijających się obecnie niszach. Chcemy, aby GPW stała się aktywnym uczestnikiem rynku energetycznego. Podczas gdy rynek finansowy jest już historycznie ułożony, to Warszawa może zawalczyć o pozycję w sektorze energetycznym" - powiedział Tamborski podczas Warsaw Economic Hub.

Inną niszą z potencjałem, którą wymienił jest rynek spółek innowacyjnych. Według jego słów, w momencie ustabilizowania Ukrainy jest to "naturalny kierunek rozwoju" i liczy, że warszawska giełda wróci do trendu pozyskiwania emitentów z tego regionu.

"Chcemy, aby polska giełda była rynkiem pierwszego wyboru dla emitentów z regionu oraz rynkiem naturalnego wyboru dla inwestorów działających w regionie" - stwierdził prezes GPW.

d6tf23e

W jego ocenie, inwestorzy w mijającym roku czekali na wyklarowanie się sytuacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Na ich postawę wpłynęła też niepewna sytuacja na wschodzie.

"Liczę na ożywienie w 2015. Polska zaczyna się jawić jako bezpieczna przystań i sądzę, że fundusze będą coraz bardziej dostrzegać spółki z GPW" - uważa Tamborski.

Giełda Papierów Wartościowych prowadzi rynek regulowany dla akcji oraz instrumentów pochodnych, a także alternatywny rynek akcji NewConnect dla spółek wzrostowych. GPW rozwija także Catalyst - rynek przeznaczony dla emitentów obligacji korporacyjnych i komunalnych oraz rynki towarowe. Od 9 listopada 2010 r. GPW jest spółką publiczną notowaną na warszawskim parkiecie.

Należąca do GPW Towarowa Giełda Energii (TGE) rozpoczęła działalność 30 czerwca 2000 roku. TGE prowadzi rynki: energii elektrycznej (Rynek Terminowy Towarowy - RTT, Rynek Dnia Następnego - RDN, Rynek Dnia Bieżącego - RDB) oraz gazu (RTTg, RDNg), a także Rynek Praw Majątkowych.

(ISBnews)

d6tf23e

Podziel się opinią

Share
d6tf23e
d6tf23e