Prezes JSW Jarosław Zagórowski złożył rezygnację
Warszawa, 16.02.2015 (ISBnews) - Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW) Jarosław Zagórowski złożył do rady nadzorczej pismo w sprawie rezygnacji z funkcji z prośbą o rozpatrzenie na posiedzeniu 17 lutego, podała firma.
16.02.2015 12:58
Warszawa, 16.02.2015 (ISBnews) - Prezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej (JSW)
Jarosław Zagórowski złożył do rady nadzorczej pismo w sprawie rezygnacji z funkcji z prośbą o rozpatrzenie na posiedzeniu 17 lutego, podała firma.
?Bezpośrednią przyczyną złożenia rezygnacji jest rozpętana przez liderów związkowych fala bezprzykładnej nienawiści i agresji wobec prezesa. Nienawiść ta była budowana od wielu miesięcy i podsycana przez cały okres kilkunastodniowego strajku" - czytamy w komunikacie.
W piątek prezes JSW zapowiedział swoją rezygnację pod warunkiem, że zostanie podpisane porozumienie zarządu z protestującymi związkami zawodowymi, strona społeczna zgodzi się na sześciodniowy dzień pracy, a w poniedziałek rozpocznie się praca w kopalniach spółki. Tego samego dnia późnym wieczorem związkowcy ogłosili zawieszenie strajku.
Liderzy organizacji związkowych wielokrotnie formułowali żądanie zwolnienia prezesa Zagórowskiego, który - ich zdaniem - odpowiada za złą sytuację finansową spółki
?Strajk został zakończony, górnicy wrócili do pracy, a podpisane porozumienie przyniesie spółce znaczne oszczędności. Niedosyt budzi jedynie brak jasnego zdefiniowania zasad pracy kopalń w soboty. Najważniejsze jest jednak przywrócenie stabilizacji sytuacji spółki, a pracę kopalni w cyklu 6-dniowym wymusi w najbliższym czasie ekonomia" - powiedział Zagórowski, cytowany w komunikacie.
Strajk pracowników JSW trwał od 28 stycznia br. Wcześniej w kopalniach spółki trwało dwudniowe referendum zorganizowane przez związki zawodowe. Pracownicy mieli opowiedzieć się za potencjalnym strajkiem w sporze dotyczącym przywrócenia posiłków profilaktycznych dla pracowników powierzchni, w tym dla pracowników administracji. Zarząd apelował o rezygnację ze strajku, który już wtedy określił jako nielegalny. Informował też, że jego koszt dla JSW to ok. 30 mln zł dziennie.
Grupa JSW to największy producent wysokiej jakości węgla koksowego typu 35 (hard) i znaczący producent koksu w Unii Europejskiej. W 2013 r. w kopalniach JSW wydobyto 13,6 mln ton węgla.
(ISBnews)