Trwa ładowanie...
d4hpdhi
energetyka
14-10-2008 15:10

Prezes PGNiG: 1,2 miliarda złotych na poszukiwanie surowców

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo
(PGNiG) planuje przeznaczyć w 2009 roku ponad 1,2 mld zł na
poszukiwanie nowych złóż gazu i ropy w kraju i za granicą -
poinformował prezes spółki Michał Szubski.

Share
d4hpdhi

Program inwestycyjny PGNiG na przyszły rok przewiduje wydatki na wydobycie gazu ziemnego (budowę kopalń) na poziomie ok. 1 mld zł. Natomiast na poszukiwania w kraju i za granicą spółka chce przeznaczyć łącznie ponad 1,2 mld zł.

_ Jeśli chodzi o wydobycie krajowe, skorygowaliśmy prognozy na 2008 rok z 4,6 na 4,2 miliarda metrów sześciennych. W 2007 r. zbyt optymistycznie oceniono możliwości wydobycia gazu _- powiedział Szubski. Zapewnił, że po 2009 roku wydobycie gazu ziemnego z własnych źródeł utrzyma się na poziomie 30-33 proc. w stosunku do całkowitej ilości sprzedawanego gazu przez PGNiG.

_ Mamy pewne opóźnienia w realizacji niektórych prac wydobywczych, co wynika z problemów wejścia w złoża, głównie ze względu na wymogi środowiskowe i problemy z porozumieniem się z właścicielami nieruchomości _- powiedział Szubski. Podkreślił, że nowym inwestycjom nie sprzyja prawodawstwo w tym zakresie, a także wzrost kosztów inwestycji w całym przemyśle.

_ Trzeba pamiętać, że wydobycie gazu czy ropy to nie fabryka, gdzie żeby zwiększyć produkcję, wystarczy dostawić linię produkcyjną. Tu pierwszoplanową rolę odgrywają m.in. warunki geologiczne i dostępność zasobów _- tłumaczył.

d4hpdhi

Do zagranicznych obszarów poszukiwawczych spółka zalicza m.in. Norwegię, Libię, Egipt, Pakistan i Algierię.

W 2007 roku PGNiG objęło 12 proc. udziałów w koncesji poszukiwawczo-wydobywczej złóż Skarv, Snadd i Idun na Morzu Północnym. W październiku 2008 roku spółka w przetargu norweskim znalazła się - obok Grupy Lotos - na liście 42 spółek, które startują po kolejne koncesje poszukiwawcze w tym rejonie. Rozstrzygnięcie przetargu ma nastąpić na początku przyszłego roku.

_ W Libii już w najbliższym czasie rozpoczniemy prace poszukiwawcze; w Pakistanie wstrzymaliśmy się z pracami do czasu uspokojenia sytuacji. Z kolei w Egipcie wygraliśmy przetarg na koncesję, czekamy na zatwierdzenie jej przez parlament _- wymienił prezes PGNiG.

Zauważył, że nie wszystkie wydobywane przez spółkę za granicą zasoby muszą trafić do Polski.
_ Można je sprzedawać z zyskiem i kompensować straty w innych obszarach _- wskazał.

d4hpdhi

Pytany o współpracę z PKN Orlen i Grupą Lotos w zakresie wspólnych poszukiwań ropy, prezes PGNiG powiedział: "z Lotosem ustalenia mamy takie, że możemy składać wspólne oferty w przetargach w przypadku koncesji ropo-gazowych".

Odnosząc się do wrześniowej wypowiedzi prezesa PKN Orlen Jacka Krawca, który nie wykluczył współpracy z PGNiG w zakresie wydobycia, którego rozpoczęcie przewiduje nowa strategia paliwowej spółki, Szubski przyznał, że PGNiG jest naturalnym partnerem w tego rodzaju działaniach.

_ Jesteśmy jedyną spółką w Polsce, która ma długoletnie doświadczenie w poszukiwaniach i wydobyciu węglowodorów. Jesteśmy zawsze otwarci na współpracę, ale na partnerskich warunkach _ - zaznaczył.

d4hpdhi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4hpdhi
d4hpdhi