Trwa ładowanie...
d3uprcx

Prezes PZU SA: zakończenie audytu ws. akcji Ciech SA kwestią paru tygodni

Aktualnie prowadzony jest dodatkowy audyt w PTE PZU związany ze sprzedażą akcji Ciech SA.; jego zakończenie jest kwestią paru tygodni - powiedział PAP prezes spółki PZU SA Michał Krupiński. Podał, że w piątek planowane jest zebranie Rady Nadzorczej PZU SA.

Share
d3uprcx

Biuro prasowe PZU poinformowało w poniedziałek, że rada nadzorcza PZU Życie zleciła zarządowi audyt w PZU Życie i PTE PZU. W komunikacie przesłanym PAP wskazano, że audyt ma dotyczyć "zasadności dokonywanych inwestycji, w tym w szczególności dotyczącej spółki Ciech SA".

Krupiński ocenił we wtorek, że zakończenie tego audytu jest "kwestią paru tygodni". Podkreślił, że w interesie spółki jest, "żeby wszystkie procesy były dokonywane w sposób prawidłowy i transparentny". "Mam bardzo dużą determinację, żeby te wszystkie kwestie wyjaśnić" - podkreślił.

Krupiński odniósł się też do wyników innego audytu w spółce - dot. projektów informatycznych. Przyznał, że jego wyniki - przedstawione radzie nadzorczej - wskazały m.in. na "pewne nieprawidłowości w zakresie zakupów, polityki inwestycyjnej". "Zostało złożonych też parę zawiadomień do organów ścigania" - dodał.

d3uprcx

Chodzi o audyt przeprowadzony przez prezesa Krupińskiego, który - jak podawały media - miał dotyczyć umowy na oprogramowanie, zawartej w październiku 2004 r. przez PZU Życie z CSC Computer Sciences Polska i Prokom Software. Chodziło m.in. o sposób finansowania projektu. Audytorzy zarzucili m.in., że nie były znane docelowe koszty przedsięwzięcia, co - ich zdaniem - nie było zgodne ze standardami prowadzenia projektów w PZU Życie.

W ubiegłą środę agenci CBA weszli do siedziby PZU i PZU Życie w Warszawie w celu zabezpieczenia dokumentacji dotyczącej "jednego z dużych projektów informatycznych". Jak informowała prokuratura regionalna, "przedmiotowe czynności zostały podjęte po otrzymanym zawiadomieniu o podejrzeniu popełnienia przestępstwa, dotyczącego wyrządzenia szkody majątkowej w wielkich rozmiarach przez osoby uprawnione do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki PZU Życie SA i PZU SA w związku z realizacją jednego z projektów informatycznych z lat ubiegłych". Dodała, że według doniesienia wyrządzona szkoda może sięgać do 200 mln zł.

W czerwcu 2014 r. Otwarty Fundusz Emerytalny PZU sprzedał wszystkie akcje spółki Ciech Janowi Kulczykowi. OFE PZU posiadał 8,03 proc. akcji Ciechu. Z doniesień medialnych wynika, że nowy zarząd PZU obawia się, że spółka mogła na tym stracić, i dlatego zlecił przeprowadzenie audytu w PTE PZU, które zarządza OFE PZU Złota Jesień.

Sprzedaż akcji Ciechu nadzorował prezes PZU Życie oraz zasiadający w radzie nadzorczej OFE PZU Dariusz Krzewina. W miniony piątek rada nadzorcza PZU jednogłośnie zadecydowała o odwołaniu Krzewiny z funkcji prezesa PZU Życie. Rada zleciła także audyty we wszystkich spółkach, które nadzorował Krzewina.

d3uprcx

Podziel się opinią

Share
d3uprcx
d3uprcx