Prezes włoskiego ZUS i jego 25 stanowisk
25 stanowisk zajmuje prezes włoskiego odpowiednika ZUS, Antonio Mastrapasqua. Listę pełnionych przez niego funkcji przewodniczącego i dyrektora spółek oraz instytucji opublikowano, gdy wszczęto śledztwo w sprawie oszustw finansowych w szpitalu, którym kieruje.
54-letni Mastrapasqua, specjalista w dziedzinie matematyki finansowej, jest od 2008 roku prezesem Inps, włoskiego zakładu ubezpieczeń społecznych.
Od 2011 roku jest zarazem dyrektorem generalnym jednego ze szpitali w Rzymie i w tej roli został objęty dochodzeniem w sprawie sfałszowania w tej placówce tysięcy dokumentów, na podstawie których otrzymała ona od władz regionu zwrot milionów euro za rzekomo wykonane usługi medyczne.
Prezes włoskiego ZUS jest prawdziwym rekordzistą pod względem liczby zajmowanych stanowisk. Jak zauważają media, swoimi obowiązkami mógłby podzielić się z kilkoma osobami, które nie narzekałyby na brak zajęć.
Jego łączne zarobki z tego tytułu wszystkich piastowanych funkcji wynoszą 1,2 miliona euro rocznie.
Imponująca jest także, podkreśla prasa, wszechstronność prezesa, który zna się nie tylko na systemie emerytalnym, ale i podatkowym, nieruchomościach, autostradach, energii i bankowości oraz sporcie.
Jest na przykład wiceprezesem spółki Equitalia, zajmującej się ściąganiem zaległych podatków, menadżerem i konsultantem wielkiego włoskiego banku, zasiada w zarządzie autostrad, kieruje największą we Włoszech spółką zarządzającą nieruchomościami. Zasiada w kierownictwie spółki inżynieryjnej obecnej na rzymskich lotniskach. Na długiej liście jego stanowisk są posady w firmie organizującej kongresy w rzymskiej dzielnicy Eur, w spółce telekomunikacyjnej, a także innej, która działa we włoskim Komitecie Olimpijskim.
Najgłośniej przeciwko tej kumulacji urzędów, ról, funkcji i tytułów protestują organizacje obrony praw obywatelskich argumentując, że prezes, dyrektor, przewodniczący i kierownik Mastrapasqua uwikłany jest w liczne konflikty interesów.
Z Rzymu Sylwia Wysocka