Prezes ZAT zadowolony z wezwania, wyniki Polic mogą być konsolidowane w III kw.

17.08. Warszawa (PAP) - Prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie Jerzy Marciniak jest zadowolony z efektów wezwania, dzięki któremu spółka stanie się właścicielem 66 proc. akcji...

17.08. Warszawa (PAP) - Prezes Zakładów Azotowych w Tarnowie Jerzy Marciniak jest zadowolony z efektów wezwania, dzięki któremu spółka stanie się właścicielem 66 proc. akcji Zakładów Chemicznych Police. Prezes spodziewa się, że wyniki Polic zaczną być konsolidowane w grupie kapitałowej Tarnowa jeszcze w trzecim kwartale, a cała grupa osiągnie dzięki tej transakcji efekty synergii, wzmocni swoją pozycję wobec dostawców i odbiorców, a także stanie się pierwszą w Polsce grupą oferującą pełną gamę produktów nawozowych.

"Jestem bardzo zadowolony z wyników wezwania, dzięki któremu staliśmy się posiadaczem 66 proc. akcji Polic. Cieszę się, że Police dołączą do naszej grupy kapitałowej, co sprawi, że będziemy pierwszą w Polsce grupą z pełną gamą oferowanych produktów nawozowych" - powiedział PAP Marciniak.

Ogłoszone w połowie czerwca przez Zakłady Azotowe w Tarnowie wezwanie na 66 proc. akcji Zakładów Chemicznych w Policach zakończyło się powodzeniem, zapisy złożyli inwestorzy dysponujący łącznie 74,92 proc. akcji Polic. Za jedną akcję Polic ZAT oferował 11,5 zł. Przyjmowanie zapisów w wezwaniu rozpoczęło się 6 lipca, a zakończyło 16 sierpnia.

Prezes Marciniak pytany, od kiedy wyniki Polic będą konsolidowane w wynikach grupy kapitałowej Tarnowa, odpowiedział:

"Początkowo zakładaliśmy, że nastąpi to od 1 października, ale przyjęliśmy wtedy, że cały proces przejmowania Polic zajmie nam więcej czasu. Wszystko jednak odbyło się szybko i nie widzę przeszkód, żeby wyniki Polic konsolidować wcześniej, już w trzecim kwartale".

Prezes Marciniak poinformował, że dzięki włączeniu Polic do grupy kapitałowej Tarnowa, cała grupa zyska liczne synergie kosztowe i produktowe.

"Jako grupa wzmocnimy pozycję przetargową zarówno wobec naszych dostawców, jak i odbiorców. W zasadzie odbiorcy Tarnowa i Polic to te same podmioty. Jestem też przekonany, że po tej transakcji nie spadnie nam udział eksportu w przychodach grupy" - powiedział.

Tarnów zyska również dostęp do produkcji amoniaku, który do tej pory częściowo kupował od ZAK-u, częściowo z Polic, ale też z Anwilu oraz z rynków rosyjskiego i ukraińskiego.

Police zapowiedziały, że w połowie września uruchomią drugą linię produkcji amoniaku o mocy 300 tys. ton rocznie. Jednym z nabywców tego amoniaku mają być Zakłady Azotowe w Tarnowie.

Police planują też zmniejszenie zatrudnienia do końca roku do 2350 pracowników. Na koniec czerwca firma zatrudniała 2640 osób.

"Plan redukcji zatrudnienia został uzgodniony dużo wcześniej, w ramach starań o uzyskanie przez Police pomocy publicznej. Nie zamierzamy w żaden sposób ingerować w ten plan, chcemy, żeby był on realizowany zgodnie z przyjętym harmonogramem" - powiedział Marciniak. (PAP)

pr/ ana/

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)