Trwa ładowanie...
d2l3o8e

Prezydent Komorowski podpisał ustawę o OFE i skierował ją do TK - kancelaria (opis)

27.12. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą system emerytalny, kierując ją jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli...

d2l3o8e
d2l3o8e

27.12. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę zmieniającą system emerytalny, kierując ją jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej - poinformował w piątek minister w kancelarii prezydenta Krzysztof Hubert Łaszkiewicz.

"Prezydent podpisał ustawę wprowadzającą zmiany w OFE, podejmując jednocześnie decyzję o skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej" - napisano w piątkowym komunikacie Kancelarii Prezydenta.

Jak wynika z komunikatu, prezydent zamierza wnioskować o zbadanie zgodności z Konstytucją niektórych przepisów ustawy. W szczególności we wniosku do Trybunału prezydent przewiduje poddanie kontroli następujące regulacje: zakaz inwestowania OFE w papiery wartościowe emitowane albo gwarantowane przez Skarb Państwa; nakaz inwestowania bardzo dużej części środków zgromadzonych w OFE w akcje w powiązaniu m.in. z usunięciem przepisów gwarantujących ubezpieczonym w OFE minimalną stopę zwrotu z inwestycji; zakaz reklamy OFE i kary za jej naruszenie.

W ocenie prezydenta regulacje te mogą budzić wątpliwość co do zgodności z następującymi zasadami konstytucyjnymi: zaufania do państwa i stanowionego prawa; swobody prowadzenia działalności gospodarczej; ochrony interesów w toku; wolności pozyskiwania i rozpowszechniania informacji.

d2l3o8e

"Zmiany w sposobie konstruowania portfela inwestycyjnego przez OFE, wynikające z zakazu inwestowania w skarbowe papiery wartościowe oraz nakazu utrzymywania wysokiego udziału akcji, mogą naruszać zasadę zaufania do państwa i prawa, gdyż budzą niepokój w zakresie bezpieczeństwa emerytalnego i sytuacji przyszłych emerytów" - napisano w komunikacie.

"Zgodnie z ustawą, OFE przestaną być zrównoważonymi funduszami emerytalnymi, a staną się funduszami zwiększonego ryzyka, co może narażać wartość jednostek uczestnictwa przyszłych emerytów na zwiększone wahania wynikające ze zmian koniunktury na giełdzie. Przepisy te mogą także nadmiernie ograniczać swobodę prowadzenia działalności gospodarczej przez OFE, które mają ustawowy obowiązek zabezpieczenia nie tylko wysokiej rentowności, ale też bezpieczeństwa aktywów oraz naruszać zasadę ochrony interesów w toku" - dodano.

Jak zaznaczono w komunikacie, jednocześnie prezydent zwróci się do Trybunału z pytaniem co do konstytucyjności przejęcia przez Skarb Państwa skarbowych papierów wartościowych, "gdyż doktryna w tym zakresie nie jest jednoznaczna".

MF OCENIA, ŻE BEZ ZMIAN W OFE DŁUG PUBL. W '14 PRZEKROCZYŁBY 55 PROC. PKB

d2l3o8e

Podejmując decyzję prezydent, obok innych racji konstytucyjnych, brał pod uwagę kwestie bezpieczeństwa finansów publicznych. Zdaniem MF bez zmian w systemie OFE dług publiczny w 2014 r. przekroczyłby poziom 55 proc. PKB.

"Prezydent ważył z jednej strony argumenty związane z bezpieczeństwem finansów publicznych, mającym umocowanie w konstytucyjnej wartości równowagi budżetowej, a z drugiej strony inne racje konstytucyjne. Prezydent podejmując decyzję brał również pod uwagę fakt, że jak wynika z dostępnych analiz, OFE nie dawały tak wysokich stóp zwrotu jak zapowiadano" - napisano w komunikacie Kancelarii Prezydenta.

"Według informacji przekazanych Prezydentowi przez Ministra Finansów wdrożenie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych jest konieczne dla zapewnienia bezpieczeństwa finansów publicznych. W opinii Ministra Finansów bez nowelizacji ustawy o OFE państwowy dług publiczny już w 2014 r. przekroczyłby II próg ostrożnościowy 55 proc. PKB" - dodano.

d2l3o8e

PREZYDENT WSKAZUJE NA POTRZEBĘ REFORM STRUKTURALNYCH

Prezydent wskazuje, że potrzebne są dalsze reformy strukturalne trwale zmniejszające nierównowagę finansów publicznych.

"Prezydent podkreśla, że niezależnie od zmian w OFE rząd powinien przedstawić kompleksowy plan wyjścia z unijnej procedury nadmiernego deficytu, zawierający reformy strukturalne, które pozwolą w sposób zrównoważony i trwały zmniejszyć nierównowagę w finansach publicznych" - napisano w piątkowym komunikacie Kancelarii Prezydenta.

d2l3o8e

ZDANIEM MPiPS SKIEROWANIE USTAWY DO TK ROZWIEJE WSZELKIE WĄTPLIWOŚCI

MPiPS wyraziło zadowolenie z decyzji prezydenta.

"Dobrze, że Prezydent podpisał ustawę. Skierowanie jej do Trybunału Konstytucyjnego przetnie wszelkie spekulacje. Nikt nie będzie miał wątpliwości, że zaproponowane przez rząd zmiany są zgodne z Konstytucją" - ocenił w piątkowym komunikacie minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.(PAP)

fdu/ osz/

d2l3o8e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l3o8e