Trwa ładowanie...
d3f5bfy

Prezydent: oby św. Barbara strzegła od złego górniczy stan

W dniu Barbórki prezydent Bronisław Komorowski złożył życzenia górnikom. W skierowanym do nich liście prezydent podkreśla wagę sektora wydobywczego w Polsce, wspomina ofiary górniczych katastrof oraz górników poległych "za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę".

Share
d3f5bfy

"W dniu Świętej Barbary, opiekunki i patronki górników, pragnę złożyć najserdeczniejsze powinszowania pracownikom polskiego przemysłu wydobywczego - górnikom wszystkich specjalności (...); kadrze kierowniczej kopalń, spółek i kompanii wydobywczych, a także pracownikom urzędów górniczych oraz jednostek ratownictwa górniczego. Najlepsze życzenia kieruję do emerytowanych górników oraz do wszystkich górniczych rodzin" - głosi list, który opublikowano na stronie Kancelarii Prezydenta.

Prezydent podkreśla w nim, że górnicy wykonują "trudny, niebezpieczny i niezwykle potrzebny zawód, w którym żadne urządzenie techniczne nie jest w stanie całkowicie zastąpić zręczności, intuicji i doświadczenia człowieka".

"Sektor wydobywczy pozostaje jedną z najważniejszych gałęzi naszej gospodarki narodowej, a związane z nim górnictwo surowców energetycznych, szczególnie węglowe ma ogromne znaczenie dla zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju, naszych domów i przedsiębiorstw" - napisał Komorowski.

Prezydent wspomina też w liście "tych, których dzisiaj nie ma już wśród nas".

d3f5bfy

"Nasze myśli kierują się ku ofiarom tragicznych katastrof, górnikom i ratownikom, którzy stracili życie, pełniąc swoją trudną służbę. Pamiętamy o udziale górników w pokojowej rewolucji 'Solidarności', o ofierze życia, jaką za wolną i sprawiedliwą Ojczyznę złożyli manifestanci z kopalni 'Wujek', członkowie załóg śląskich kopalń 'Manifest Lipcowy', 'Piast' i innych, które w dniach stanu wojennego podjęły strajk w proteście przeciwko delegalizacji 'Solidarności'" - głosi list prezydenta.

Komorowski wskazuje w nim ponadto, że Barbórka to również dogodna sposobność do refleksji nad przyszłością polskiego górnictwa węglowego.

"Zapasy czarnego złota w naturalny sposób kurczą się i dlatego musimy racjonalnie i bezpiecznie dla naszej przyszłości gospodarować tym darem natury. Górnictwu potrzebne są nowe techniki i technologie podziemnej eksploatacji złóż; ważne jest kształcenie kadr górniczych i bezpieczeństwo pracy, trzeba też uwzględniać zagadnienia zrównoważonego rozwoju" - napisał prezydent.

"Jednak nade wszystko należy pamiętać o człowieku - górniku, który wykonuje swoją codzienną pracę nierzadko z narażeniem własnego zdrowia, a nawet życia. Górnicy nie unikają wyzwań, a tym samym zasługują na nasz najwyższy szacunek" - dodał.

d3f5bfy

"Jako Prezydent Rzeczypospolitej w imieniu całego społeczeństwa najserdeczniej życzę polskim górnikom, aby codzienny wysiłek przynosił Państwu satysfakcję i wiele sukcesów. Proszę przyjąć życzenia pracy spokojnej, bezpiecznej, a także dobrego zdrowia i wszelkiej pomyślności. Oby święta Barbara każdego dnia strzegła od złego nasz górniczy stan. Szczęść Boże!" - napisał do górników prezydent.

Komorowski wystosował również list do uczestników Akademii Barbórkowej w Bełchatowie, w którym przypomina, że tamtejsza kopalnia jest nie tylko największym odkrywkowym zakładem w Polsce, ale też jednym z najbardziej liczących się w Europie. "To również wyjątkowo utytułowana kopalnia, zdobywca wielu laurów. Gratuluję wyróżnień, które dowodzą, iż z powodzeniem łączą Państwo nowoczesność i sukces ekonomiczny z troską o pracowników i zasadami zrównoważonego rozwoju" - podkreśla prezydent.

Jak zaznacza w liście, Kopalnia Bełchatów "umiejętnie równoważy procesy eksploatacyjne z działaniami o charakterze proekologicznym, co czyni ją firmą przyjazną i nowoczesną, o szerokich perspektywach rozwoju".

W podobnej formie prezydent zwrócił się także do pracowników Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. i Spółki Lubelski Węgiel "Bogdanka".

d3f5bfy

Ponadto z okazji Dnia Górnika prezydent nadał ordery i odznaczenia zasłużonym pracownikom kopalni w Bełchatowie; wręczył je minister w prezydenckiej kancelarii Sławomir Nowak.

Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi dla rozwoju górnictwa w Polsce oraz osiągnięcia w działalności na rzecz społeczności lokalnej uhonorowani zostali: Jacek Kaczorowski i Marian Pirucki. Za zasługi w działalności na rzecz społeczności lokalnej oraz rozwoju gospodarki Złotym Krzyżem Zasługi odznaczony został Wiesław Sztela, a Srebrnym - Dariusz Olejnik.

d3f5bfy

Podziel się opinią

Share
d3f5bfy
d3f5bfy