Trwa ładowanie...
d4mnij5

Prezydent podpisał nowelę Prawa telekomunikacyjnego

19.11. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy Prawo telekomunikacyjne. Dzięki niej umowy zawierane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej z...

Share
d4mnij5

19.11. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelę ustawy Prawo telekomunikacyjne. Dzięki niej umowy zawierane przez Urząd Komunikacji Elektronicznej z operatorami telekomunikacyjnymi będą miały moc prawną.

Ustawa została uchwalona w październiku. Gdy nowela wejdzie w życie, porozumienia Urzędu z operatorami telekomunikacyjnymi staną się aktami administracyjnymi.

W październiku 2009 r. UKE zawarł porozumienie z Telekomunikacją Polską. Urząd zobowiązał się w nim, że nie będzie obniżał przez trzy lata stawek hurtowych, które Telekomunikacji Polskiej płacą inni operatorzy za korzystanie z infrastruktury spółki. W zamian za to w ciągu trzech lat TP ma wybudować i zmodernizować 1,2 mln linii telekomunikacyjnych. Umowa dotyczy też zawieszenia postępowania UKE w sprawie podziału TP na część hurtową i detaliczną.

d4mnij5

Ponieważ porozumienie nie jest decyzją administracyjną, UKE nie może wykorzystać posiadanych narzędzi administracyjnych, w tym egzekucji i kar, gdyby operator nie wywiązywał się z warunków porozumienia. Nowela ma to zmienić. Dla operatorów ustawa także jest pozytywna, gdyż wynegocjowane z regulatorem rozwiązania mogą być ujęte w ramy decyzji administracyjnej, której nie można zmienić bez zgody strony.

"Unormowanie sprowadza się do wprowadzenia możliwości dobrowolnego zobowiązywania się przez przedsiębiorcę telekomunikacyjnego do określonych zachowań, bez konieczności sięgania po bardziej radykalne środki. Usankcjonowanie wzajemnych ustępstw i zobowiązań będzie mogło w prosty sposób zakończyć niejedną długotrwałą i zawiłą sprawę i zakończyć przedłużające się stany niepewności prawnej, szkodliwe dla obu stron" - uważa prezes UKE Anna Streżyńska.

Nowela nie dotyczy tylko porozumienia UKE-TP, ale również innych, podobnych, które mogą być zawarte w przyszłości. Jeśli operatorzy nie będą się z nich wywiązywali, UKE będzie mógł nakładać na nich kary.

W październiku UKE zaproponował czterem operatorom komórkowym - PTK Centertel, PTC, Polkomtel i P4 - zawarcie porozumienia dot. inwestycji na rynku w zamian za harmonogram obniżania stawek hurtowych, tzw. MTR. (PAP)

luo/ je/ jra/ asa/

d4mnij5

Podziel się opinią

Share
d4mnij5
d4mnij5