Prezydent podpisał nowelę ustawy o usługach płatniczych
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o usługach płatniczych, która ma m.in. ułatwić porównanie opłat związanych z rachunkami płatniczymi i przenoszenie rachunków - poinformowała w piątek Kancelaria Prezydenta.
09.12.2016 18:45
Dzięki przyjętej ustawie konsumenci skorzystają z przejrzystych informacji o opłatach i ułatwień w przenoszeniu rachunków, co powinno przyczynić się do dalszego rozwoju rynku finansowego. Ustawa ułatwi też dostęp do do podstawowego rachunku płatniczego.
W komunikacie KP wskazano, że celem zmian jest dostosowanie polskiego prawa do rozporządzenia unijnego w sprawie opłat interchange w odniesieniu do transakcji płatniczych realizowanych w oparciu o kartę oraz wdrożenie dyrektywy Parlamentu Europejskiego w sprawie porównywalności opłat związanych z rachunkami płatniczymi, przenoszenia rachunku płatniczego oraz dostępu do podstawowego rachunku płatniczego.
Niezależnie od faktu, że rozporządzenia unijne są bezpośrednio stosowane we wszystkich państwach członkowskich, wskazane rozporządzenie wprowadza regulacje wymagające implementacji do prawa krajowego. Wskazano, że chodzi np. o obowiązek wyznaczenia organów egzekwujących przepisy tego rozporządzenia, czy też obowiązek określenia sankcji za naruszanie przepisów rozporządzenia. Wejście w życie rozporządzenia wymaga ponadto dostosowania krajowych regulacji dotyczących transakcji płatniczych przy użyciu kart płatniczych do postanowień tego aktu.
Zgodnie z komunikatem, organem właściwym w zakresie zapewnienia stosowania przepisów rozporządzenia przez operatorów systemów kart płatniczych będzie prezes Narodowego Banku Polskiego.
"W odniesieniu do dostawców usług płatniczych (wydawców instrumentów płatniczych, agentów rozliczeniowych), zadania te zostaną powierzone KNF. Rozdzielenie funkcji nadzorczych między prezesa NBP i KNF wpisuje się w aktualny zakres kompetencji obu organów w sferze rynku finansowego. Prezes NBP sprawuje nadzór systemowy nad infrastrukturą rynku finansowego, tworzącą system płatniczy, natomiast KNF jest organem nadzoru ostrożnościowego nad dostawcami usług płatniczych" - wyjaśniono.
Kancelaria Prezydenta poinformowała, że drugi pakiet zmian to przepisy wynikające z unijnej dyrektywy. "Celem wdrożenia tej dyrektywy jest podniesienie poziomu tzw. ubankowienia społeczeństwa (tj. ilości osób posiadających rachunek) poprzez zwiększenie liczby ofert usług płatniczych dostępnych dla konsumentów oraz poprawę jakości i przejrzystości tych usług, a także zwiększenie mobilności konsumentów oraz wprowadzenie ułatwień w zakresie porównywania opłat i usług w zakresie rachunków płatniczych".
"Świadomość łatwej zmiany dostawcy usługi płatniczej powinna wpłynąć na większą konkurencję wśród dostawców usług płatniczych, co powinno przełożyć się na wzrost jakości świadczonych usług, jak i zwiększenie konkurencji cenowej" - napisano w komunikacie.
KP wyjaśniła, że dostęp do podstawowego rachunku płatniczego i związanych z nim usług pozwoli konsumentom na wykonanie podstawowych transakcji płatniczych, takich jak otrzymywanie wpłat z różnego tytułu (np. wynagrodzenia), opłacanie rachunków oraz nabywanie towarów i usług, w tym za pośrednictwem polecenia zapłaty, polecenia przelewu oraz za pomocą karty płatniczej, z wyłączeniem kart kredytowych.
Podstawowy rachunek płatniczy będzie przeznaczony dla konsumentów, dla których żaden dostawca (bank albo spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa) nie prowadzi innego rachunku płatniczego w walucie polskiej, umożliwiającego wykonywanie transakcji płatniczych. Dzięki temu konsumenci, którzy nie posiadają dostępu do rachunków płatniczych, będą mogli zawrzeć umowę rachunku podstawowego, umożliwiającego dokonywanie najbardziej popularnych usług płatniczych, w tym dokonywanie płatności internetowych.
"Przyjęta koncepcja podejścia do rachunku podstawowego zakłada, że z rachunkiem podstawowym nie będą mogły być powiązane żadne produkty kredytowe" - podkreślono.
Ustawa wejdzie w życie po upływie 60 dni, aczkolwiek niektóre jej przepisy zaczną obowiązywać: z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z mocą od dnia 9 października 2016 r.; z dniem następującym po dniu ogłoszenia; po upływie 20 miesięcy od dnia ogłoszenia; 1 stycznia 2018 r.