Trwa ładowanie...
d4543gn
22-07-2015 10:35

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o wyrobach budowlanych

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o wyrobach budowlanych i Prawa budowlanego oraz ustawy o systemie oceny zgodności - poinformowała w środę kancelaria prezydencka. Zmiany w przepisach zwiększają m.in. uprawnienia Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego.

d4543gn
d4543gn

Sejm przyjął nowelizację 25 czerwca po rozpatrzeniu poprawek wniesionych przez Senat. Prezydent podpisał ją we wtorek.

Zgodnie z regulacjami Unii Europejskiej nowelizacja ustala nowe zasady wprowadzania do obrotu lub udostępniania wyrobów budowlanych, harmonizuje zasady określania ich właściwości użytkowych oraz stosowania na nich oznakowania CE, które stanie się obowiązkowe w odniesieniu do wyrobów objętych normami.

Przepisy umożliwią też Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego (GUNB) publikowanie wyników badań materiałów budowlanych. Obecnie urząd nie ma obowiązku publicznego informowania o przeprowadzonych kontrolach.

GUNB będzie zobowiązany publikować wyniki niezależnie od tego, czy będą one pozytywne czy negatywne. Firmy, które produkują dobrej jakości wyroby budowlane, będą miały darmową reklamę, a te, które oszukują - będą znane klientom. GUNB będzie badał te wyroby, które jego zdaniem budzą wątpliwości. Wyniki kontroli mają być publikowane w Biuletynie Informacji Publicznej.

d4543gn

Organem opiniodawczo-doradczym Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GINB) w sprawach materiałów budowlanych pozostanie Rada Wyrobów Budowlanych. GINB będzie powoływał i odwoływał jej członków spośród osób rekomendowanych m.in. przez izby samorządów zawodowych architektów i inżynierów budownictwa oraz organizacje zrzeszające producentów wyrobów budowlanych lub mających szczególną wiedzę techniczną, ekonomiczną lub prawną w sprawach wyrobów budowlanych. Rada będzie miała obowiązek przekazywania właściwemu ministrowi ds. budownictwa sprawozdania z działalności.

Ustawa umożliwi także nieodpłatne pobieranie do badań próbek wyrobów budowlanych u sprzedawcy, a także próbek wyrobów składowanych na placach budowy, jeżeli powstająca tam inwestycja jest na sprzedaż. Dotyczy to również budynków powstających z pieniędzy publicznych. Nie będzie wówczas potrzebne na tym etapie wszczynanie formalnej kontroli przez GUNB i wojewódzkie inspektoraty nadzoru budowlanego.

Według noweli GUNB oraz wojewódzcy inspektorzy będą mieli nadal obowiązek informowania producentów, dystrybutorów i sprzedawców materiałów budowlanych o planowanych kontrolach z siedmiodniowym wyprzedzeniem. Chodzi o tzw. kontrolę podmiotową, która dotyczy przedsiębiorcy. W przypadku kontroli przedmiotowej będą jednak mogli pobierać próbki materiałów budowlanych u sprzedawców bez wcześniejszego uprzedzenia.

Producenci i importerzy będą musieli ponadto przechowywać przez 10 lat dokumentację o wyrobach budowlanych. Chodzi m.in. o dokumentację techniczną, w tym deklarację właściwości użytkowych czy krajowe oceny techniczne wystawiane przez instytuty badawcze, wyznaczone przez ministra ds. budownictwa.

Większość zapisów nowelizacji wchodzi w życie 1 stycznia 2016 r.

d4543gn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4543gn