Trwa ładowanie...

Prezydent podpisał reformę OFE

Zgodnie z zapowiedziami prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o OFE. Nie obyło się jednak bez wyrażenia wątpliwości i skierowania jej do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Złoty umacnia się względem głównych walut pod wpływem korzystnych prognoz dla polskiej gospodarki. Od 1 stycznia Łotwa wprowadza Euro, a Francuzi sprawdzają czy nie da się nagiąć praw ekonomii.

Prezydent podpisał reformę OFEŹródło: Internetowy Kantor
d2vb1je
d2vb1je

Prezydent Bronisław Komorowski podpisał ustawę o OFE. Skierował ją również w trybie kontroli następczej do rozpatrzenia przez Trybunał Konstytucyjny. Podkreślono wątpliwości wynikające z niektórych zapisów, jak zakaz inwestycji w obligacje, czy też nakaz inwestowania określonych części aktywów w akcje, jako naruszające swobody działalności gospodarczej. Wskazano jednak na odpowiedzialność za zrównoważenie budżetu w 2014 roku. Czeka nas zatem jeszcze emocjonujący wyrok Trybunału Konstytucyjnego, ale na to będziemy musieli jeszcze poczekać.

Końcówka roku na złotym wypada wyjątkowo korzystnie dla naszej waluty. Pomimo przebicia poziomu 3,00zł na dolarze kurs powrócił niemal od razu powyżej tej granicy. Nie zmienia to faktu, że rynki dobrze oceniają perspektywy polskiej gospodarki, a zapowiadane podwyżki stóp procentowych w przyszłym roku dodatkowo zwiększają atrakcyjność inwestycji w złotego.

Od 1 stycznie Łotwa wprowadza Euro. Łat, czyli dotychczasowa waluta tego kraju, przechodzi do historii już dwa tygodnie później, gdyż tylko do połowy stycznia będzie można płacić w obydwóch walutach równocześnie. Łotysze, mądrzejsi o doświadczenia innych krajów wprowadzających wspólną walutę, uchwalili przepis nakazujący przez następne pół roku podawania cen w obydwóch walutach. Ma to na celu uniknięcie inflacji wywołanej zaokrągleniami cen w euro w górę, przy zmianie waluty.

We Francji uchwalono sztandarowy projekt prezydenta Francois Hollande, czyli opodatkowanie stawką 75% dochodów powyżej miliona euro. Efektem tej decyzji będzie najprawdopodobniej potwierdzenie wniosków wynikających z krzywej Laffer’a. Jest to zależność między stopą opodatkowania a łącznymi przychodami z podatku. Uwzględnia ona przechodzenie do szarej strefy, zaniechanie działalności lub emigrację podatkową w związku z czym przy podwyższaniu podatków powyżej pewnego poziomu wpływy z nich nie rosną, a coraz węższa grupa jest coraz mocniej uciskana. Prawdopodobnie to samo stanie się we Francji, ale niestety tak to już jest z populistycznymi hasłami wyborczymi.

d2vb1je

W dniu dzisiejszym brakuje ważnych danych makroekonomicznych. Poznamy co prawda o godzinie 11:00 inflację producencką z Włoch, ale rynki już dawno pogodziły się ze słabą sytuacją w tym kraju. Wątpliwe jest zatem, żeby zareagowały na te dane, chyba że będą one nadzwyczaj dobre.

Komentarze do wykresów:

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 30.09.2013 do 30.12.2013

Kurs CHF/PLN od połowy października poruszał się w trendzie wzrostowym, jednakże w ostatnich dniach ku radości kredytobiorócw frankowych w wyniku gwałtownych osłabień franka doszło do wybicia dołem z formacji. Najbliższym oporem dla ewentualnych wzrostów jest przebite ograniczenie trendu wzrostowego, czyli poziom 3,3950. Dla ruchu w dół po przebiciu dolnego ograniczenia kanału następnym wsparciem są okolice 3,3650, czyli minima lokalne października.

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 30.09.2013 do 30.12.2013

(fot. Internetowy Kantor)
Źródło: (fot. Internetowy Kantor)

Kurs USD/PLN przebił ważne minima na poziomie 3,02 ustanawiając najniższe poziomy od ponad dwóch lat. Najprawdpodobniej w następnych dniach będziemy obserwować ponowne próby testowania psychologicznej bariery 3,0000 będącej silną barierą dla dalszych spadków na tej parze walutowej. W przypadku ruchu w górę ważnym oporem, powinien być przebity poziom 3,0200, gdzie znajduje się zarówno linia łącząca maksima ostatnich dni jak i ważne minima poprzednich ruchów.

d2vb1je

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 30.09.2013 do 30.12.2013

(fot. Internetowy Kantor)
Źródło: (fot. Internetowy Kantor)

Kurs GBP/PLN odbił się od wzrostowej linii łączącej minima lokalne ostatnich miesięcy. Dla dalszego ruchu w górę najbliższym oporem jest 4,9950, czyli pułap na którym zawrócił ostatni taki ruch. Dla ruchu w dół następnym wsparciem jest poziom 4,9550, czyli wspomniana już linia łącząca minima lokalne.

Maciej Przygórzewski – Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl

d2vb1je

_ Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikację raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. _

d2vb1je
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2vb1je