Trwa ładowanie...
d1t28pa

Prezydent podpisał ustawę dot. zakupu mieszkań zakładowych przez gminy ze wsparciem BGK

Gminy, które będą chciały kupić mieszkania zakładowe, będą mogły skorzystać z dofinansowania z Funduszu Dopłat BKG - zakłada podpisana przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacja ustawy o finansowym wsparciu przy tworzeniu lokali mieszkalnych.

Share
d1t28pa

Fundusz Dopłat jest narzędziem prowadzonym przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Do tej pory samorządy mogły liczyć na dofinansowanie z Funduszu przy zakupie, budowie oraz remontach lokali socjalnych, mieszkań chronionych, noclegowni czy domów dla bezdomnych.

Nowelizacja obok finansowanych już z Funduszu zakupów lokali wprowadza kolejny ich rodzaj - dawne mieszkania zakładowe, czyli takie, które były własnością przedsiębiorstw państwowych i spółek handlowych należących do Skarbu Państwa.

Ponadto nowela wprowadza wsparcie z Funduszu Dopłat BGK także dla spółek gminnych, które realizują takie inwestycje. Dzięki temu nie tylko samorząd będzie beneficjentem programu, ale i spółki komunalne.

Kolejna zmiana zakłada rezygnację z obowiązku wydzielania ekwiwalentnego lokali socjalnych w przypadku uzyskania z Funduszu Dopłat wsparcia związanego z nabyciem mieszkań zakładowych. Do tej pory beneficjenci Funduszu musieli tworzyć pewien nowy zasób mieszkań socjalnych.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

d1t28pa

Podziel się opinią

Share
d1t28pa
d1t28pa