Prezydent podpisał ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu

Prezydent podpisał rządową ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu dla pracowników i przedsiębiorców. Lech Kaczyński ma nadzieję, że ustawa będzie hamowała bezrobocie.

Prezydent podpisał ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu

30.07.2009 | aktual.: 30.07.2009 19:59

Prezydent podpisał rządową ustawę o łagodzeniu skutków kryzysu dla pracowników i przedsiębiorców.

To element pakietu antykryzysowego. Lech Kaczyński ma nadzieję, że ustawa będzie hamowała bezrobocie. Jak podkreślił, główną przesłanką podpisu była ochrona miejsc pracy. Jak podkreślił, wzrost bezrobocia na wielką skalę jest jednym z największych zagrożeń.

Prezydent zapowiedział również, że wniesie projekt ustawy dotyczącej osób zatrudnionych w szczególnych warunkach. Jak podkreślił, rozwiązania przewidziane w tej sprawie w ustawie są dość radykalne. Lech Kaczyński chciałby, żeby jak najszybciej ją notyfikować w Komisji Europejskiej.

Podpisana ustawa wprowadza między innymi dłuższe okresy rozliczeniowe, elastyczny czas pracy i ograniczenia w stosowaniu umów na czas określony. Przewiduje również pomoc dla przedsiębiorców, którzy przechodzili trudności finansowe. Chodzi o tych, których obroty spadły o co najmniej 25 procent w ciągu 3 miesięcy po 1 lipca 2008 roku, w porównaniu z rocznym okresem poprzedzającym ten czas.

Jakie konkretnie instrumenty daje ustawa?
"Pracownicy będą w niektórych miesiącach pracować 6 godzin, w niektórych 10, ale dzięki temu nie utracą miejsca pracy" - mówił na antenie TVN24 Jeremi Mordasewicz, ekspert KPP Lewiatan przedstawiciel pracodawców.

Firma będzie mogła skorzystać z dofinansowania z Funduszu Pracy, gdy zabraknie jej zamówień. Będzie też mogła uruchomić dopłaty do wynagrodzeń, w przypadku gdy pracownicy będą pracować w mniejszym wymiarze czasu pracy. W tym przypadku środki mają pochodzić z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Państwo będzie też finansować doszkalanie pracowników. Ustawa będzie obowiązywała do końca 2011 roku.

rządustawypraca
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także