Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BOŚ
waluty
26-03-2014 07:56

Próba rozegrania mocniejszego złotego pod czynniki fundamentalne

Środowy, poranny handel przynosi lokalne odreagowanie wczorajszego umocnienia złotego, jednak kwotowania w dalszym ciągu pozostają blisko 3-tygodniowych maksimów. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1900 PLN za euro, 3,0335 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4334 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu pozostają stabilne oscylując na poziomie 4,25% w przypadku 10YT.

Share
Próba rozegrania mocniejszego złotego pod czynniki fundamentalneŹródło: DM BOŚ
d1rcd50

Zgodnie z prognozą ostatnie godziny handlu na złotym przebiegały w spokojnych nastrojach. Polska waluta nieznacznie pogłębiła paro-tygodniowe maksima, jednak trudno mówić o mocniejszym sygnale zarówno dla kupujących jak i sprzedających. Złoty lekko umocnił się po zaskakująco lepszych danych dot. sprzedaży detalicznej w lutym (+7,0% r/r, wobec oczek. 5,9% r/r). Odczyt ten potwierdza oczekiwany wzrost konsumpcji i prawie pewnym wydaje się, iż PKB za I kw. wyniesie lekko powyżej 3,0%. Pytaniem otwartym pozostaje zachowanie inflacji, gdyż taka struktura wzrostu powinna sprzyjać większej dynamice wzrostu cen w kolejnych miesiącach. W szerszym ujęciu układ rynkowy na złotym pozostaje korzystny – polska waluta nie zareagowała znacząco na zwyżkę dolara amerykańskiego na szerokim rynku. Wskazuje to, iż przy obecnym oddaleniu negatywnych scenariuszy (zbrojnych) na Ukrainie inwestorzy zagraniczni znów kupują złotego pod oczekiwanie odbicie gospodarcze w Polsce.

W trakcie dzisiejszej sesji nie zaplanowano znaczących publikacji makroekonomicznych z Polski. Pierwsze istotne dane (bilans płatniczy IV kw.) pojawią się dopiero w poniedziałek (31 marca), do tego czasu główne znaczenie dla złotego będzie mieć sentyment na rynkach zewnętrznych. Inwestorzy m.in. na głównej parze walutowej śledzą obecnie wypowiedzi przedstawicieli instytucji centralnych w świetle ostatnich prognoz FED (podwyżka stóp 6M po wygaśnięciu programu QE) oraz ciągle trwające spekulacje w zakresie ujemnych stóp w EBC (wczorajsze słowa J. Weidmann’a).

Z rynkowego punktu widzenia wczorajsze umocnienie złotego wskazuje, iż może dojść do próby pogłębienia tego ruchu w kierunku poziomu 4,17 PLN. Uspokojenie sytuacji zewnętrznej sprzyja wycenie polskiej waluty, który znów zyskuje z uwagi na czynniki fundamentalne. Za ewentualnym dalszym umocnieniem złotego przemawia układ techniczny na indeksie BOSSA PLN, który wskazuje na potencjalny ruch w kierunku 101,17 pkt.

d1rcd50

Konrad Ryczko
analityk
makler papierów wartościowych

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

| Prezentowany raport został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska S.A. z siedzibą w Warszawie tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przedstawiony raport jest wyłącznie wyrazem wiedzy i poglądów autora według stanu na dzień sporządzenia i w żadnym wypadku nie może być podstawą działań inwestycyjnych Klienta. Przy sporządzaniu raportu DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego raportu ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy raport adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został
sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. Nadzór nad DM BOŚ SA sprawuje Komisja Nadzoru Finansowego. Regulaminy doradztwa inwestycyjnego i sporządzania analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych oraz instrumentów bazowych instrumentów pochodnych znajdują się na stronie internetowej bossa.pl w dziale Dokumenty. |
| --- |

d1rcd50
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rcd50