Trwa ładowanie...

Problem ze śmieciami z bloków. Jeden mieszkaniec może wpłynąć na wszystkich

Od początku roku - zgodnie z unijnymi wymogami - połowa wszystkich odpadów powinna trafić do recyklingu. Jeśli nie, grożą za to surowe kary. Samorządy, a dalej spółdzielnie mieszkaniowe, wymagają segregacji od każdego. Problem w tym, że jeśli jedna osoba się wyłamie, cierpiał będzie cały blok.

Share
Problem ze śmieciami z bloków. Jeden mieszkaniec może wpłynąć na wszystkich
Źródło: East News
d37kb6d

Z początkiem 2020 r. weszły w życie nowe przepisy, każde miasto musi spełnić wymóg recyklingu co najmniej połowy odpadów komunalnych. Dlatego spółdzielnie wymagają segregacji śmieci od każdego mieszkańca. Za jej brak trzeba słono zapłacić - zwykle dwa, ale nawet cztery razy więcej ze wywóz odpadów.

Problem mają mieszkańcy bloków, bo wystarczy, że jedna osoba segregować śmieci nie będzie, a wszyscy zapłacą więcej. Jednak czy mieszkańcy mogą uniknąć zbiorowej odpowiedzialności?

d37kb6d

Niestety, takie możliwości są ograniczone - stwierdzają w opinii sporządzonej dla "Fakt24" prawnicy z Haloprawo.pl. "W praktyce będzie trudno ustalić, kto jest sprawcą niedokonywania selekcji odpadów. Próba odszukania takich osób będzie żmudną pracą. Do tego osobie tej należałoby udowodnić, że to właśnie przez jej działanie została zwiększona opłata" - tłumaczą prawnicy.

Obejrzyj: Wzrost opłat za śmieci może być problemem dla Lasów Państwowych

Co więcej, mieszkańcy mogą być ukarani wyższą opłatą, nawet w przypadku, gdy ktoś złośliwie podrzuci do ich pojemników nieposegregowane śmieci.

Np. dla mieszkańców Warszawy stawka za gospodarstwo domowe w budynku wielorodzinnym to 65 zł. Jeśli na sto rodzin tylko jedna nie będzie segregować, to wszystkie zapłacą po 130 zł.

d37kb6d

W praktyce, na przykładzie stolicy, kontenery z nieposegregowanymi odpadami będą oznaczane naklejką. Jak opisuje "Fakt", jeśli w pojemnikach na papier będą np. butelki, to pracownicy firmy zbierającej odpady przykleją znaczek i zostawią je i odbiorą dopiero w dniu, na który przewidziano zbieranie odpadów zmieszanych.

Jeśli firma zbierająca śmieci z danego bloku zauważy, że w tym przypadku problem występuje cały czas, to powiadomi o nim władze gminy, która podniesie opłaty za wywóz śmieci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d37kb6d

Podziel się opinią

Share
d37kb6d
d37kb6d