Trwa ładowanie...
d4burna

Problemy ZUS w kluczowym dla milionów Polaków dniu

- Strona internetowa ZUS przestała działać - alarmują nas internauci. Są też problemy z zusomatami. A to wszystko w ostatnim dniu składania deklaracji w sprawie pozostania w OFE.
Share
Problemy ZUS w kluczowym dla milionów Polaków dniu
Źródło: WP.PL, Fot: Przemysław Jach
d4burna

*- Strona internetowa ZUS przestała działać - alarmują nas internauci. Są też problemy z zusomatami. A to wszystko w ostatnim dniu składania deklaracji w sprawie pozostania w OFE. ZUS już zadeklarował, że będzie dziś pracować dłużej. *

Raz działa, raz nie. A gdy się w końcu uruchomi są problemy z nawigacją po stronie. Wiele zakładek nie włącza się. Sama witryna zus.pl potrafi ładować się kilka minut. Informacje o tym WP.PL dostał od naszej internautki, która chciała na ostatnią chwilę złożyć deklarację pozostania w OFE. Dziś o północy upływa termin.

d4burna

Oprócz strony www problemy ma także system ZUS do przyjmowania dokumentów, czyli ePUAP. Strona pue.zus.pl otwiera się przez dłuższą chwilę. Podobno są też problemy z zalogowaniem się do serwisu.

Dwa dni temu ZUS informował o chwilowych problemach, wynikających z prac serwisowych. Na pue.zus.pl nie można było wejść we wtorek pomiędzy godziną 18, a 21.

- Nie dostaliśmy żadnych sygnałów o awarii strony. Muszę to sprawdzić. Strona rzeczywiście może działać nieco wolniej, bo notujemy dziś niespotykanie duży ruch - tłumaczy nam Radosław Milczarski z ZUS.

 (fot. strona internetowa ZUS.PL)
Źródło: (fot. strona internetowa ZUS.PL)

To nie koniec awarii. W kluczowym dla 16 milionów Polaków dniu są też problemy z ZUS-omatami. To urządzenia stojące zazwyczaj w siedzibach ubezpieczyciela, które mają skracać kolejkę i usprawniać działanie urzędu.

d4burna

- Większość maszyn powinna już działać - mówi WP.PL Radosław Milczarski z ZUS.

Jak tłumaczy, dziś w urzędach jest spory ruch. A zusomaty to maszyny dość delikatne. Wiele osób próbuje do nich wkładać pogięte kawałki papieru. Urządzenie przez to się blokuje.

- Nasi pracownicy na bieżąco jednak naprawiają zusomaty. Przestoje są więc chwilowe i nie mają charakteru systemowego. To pojedyncze przypadki - stwierdza Milczarski.

Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych w związku z awariami w ZUS wystosowała apel. Prosi by urzędnicy zostali dziś dłużej w pracy,

d4burna

- Możliwość przekazania woli pozostawienia w OFE części składki emerytalnej została poważnie ograniczona. Ponieważ niesprawność urządzeń ZUS ma charakter nieoczekiwany, apelujemy o przedłużenie pracy placówek ZUS tak, aby wszyscy, którzy planowali złożyć dziś oświadczenie o chęci przekazywania części składki emerytalnej do OFE, mogli zostać obsłużeni. Jest to prawo osób, które świadomie i aktywnie chcą część swojej emerytury gromadzić w funduszach emerytalnych - napisał IGTE w komunikacie przesłanym do mediów.

Urząd pozytywnie zareagował na ten apel.

- W związku z dużym zainteresowaniem osób ubezpieczonych składaniem oświadczeń OFE 01 i upływającym terminem ich składania, w dniu dzisiejszym wszystkie placówki ZUS (w tym Centrala Zakładu) będą przyjmowały klientów do godziny 18.00 - głosi komunikat prasowy.

W pojedynczych przypadkach możliwe jest, że oddziały ZUS będą działać nawet dłużej. Jedna z warszawskich placówek ma być otwarta "do ostatniego klienta", ale nie dłużej niż do godziny 20.

d4burna

Podziel się opinią

Share
d4burna
d4burna