Trwa ładowanie...
d1wto3o
Dom Maklerski BOŚ
Waluty

Próby osłabienia złotego, dług stabilny przed inflacją

Wtorkowy, poranny handel na ryku złotego przynosi stabilizację po ostatnich próbach osłabienia polskiej waluty. Złoty wyceniany jest przez rynek następująco: 4,1784 PLN za euro, 3,0250 PLN wobec dolara amerykańskiego oraz 3,4354 PLN względem franka szwajcarskiego. Rentowności polskiego długu wynoszą 4,046% w przypadku papierów 10-letnich.
Share
Próby osłabienia złotego, dług stabilny przed inflacją
Źródło: Fotolia, Fot: bzyxx
d1wto3o

Ostatnie kilkanaście godzin handlu na rynku złotego przyniosło lekki spadek wyceny polskiej waluty w ślad za zniżką eurodolara oraz głównie z uwagi na sytuację na Ukrainie. Dynamika ruchu pozostała ograniczona, a złoty w dalszym ciągu oscyluje blisko ostatnich zakresów konsolidacji. Reakcja rynku wskazuje jednak, iż pomimo silnych fundamentów krajowa waluta w dalszym ciągu będzie mocno podatna na kolejne doniesienia z Ukrainy, gdyż w przypadku zagrożenia konfliktem w regionie inwestorzy oceniają aktywa przede wszystkim poprzez pryzmat geograficzny. Na długu byliśmy świadkami niewielkiej aktywności rynku, gdyż inwestorzy przede wszystkim na dzisiejszy odczyt z zakresu inflacji za marzec. W szerszym ujęciu wydaje się, iż aktualny układ rynkowy i wzrost napiec na wschodzie Ukrainy i w dalszym ciągu będzie działał na niekorzyść złotego, który może kontynuować osłabienie w kierunku 4,20 EUR/PLN.

W trakcie dzisiejszej sesji poznamy odczyt z zakresu inflacji CPI za marzec. Rynek spodziewa się wskazania na poziomie 0,7% r/r. Co ciekawe obserwujemy obecnie dość spolaryzowane oczekiwania, gdyż część inwestorów zakłada spadek dynamiki do ok. 0,5% z uwagi na spadek cen żywności, a druga grupa ekonomistów prognozuje wzrost do ok. 0,9% z uwagi na efekt bazy oraz tendencje w kategoriach: alkohol i tytoń. Pokazuje to, iż problem (z punktu widzenia RPP) niskiej inflacji pozostaje aktualny, a kwestią sporną jest moment wzrostu wskaźnika w kierunku celu RPP, co w perspektywie I kw. 2015r. pozwoli na wzrost stóp. Z uwagi na spolaryzowane oczekiwania co do dzisiejszego odczytu najprawdopodobniej jego publikacja przyniesie podwyższona zmienność na rynku polskich aktywów.

Z rynkowego punktu widzenia doszło do kolejnej próby wyjścia w kierunku 4,20 PLN za euro. Ponownie jednak impuls ten został zanegowany. Niewykluczone jednak, iż z uwagi na podwyższony stopień awersji do ryzyka na rynkach dzisiejszy handel przyniesie kolejną próbę wyjścia górą z ostatniej konsolidacji. W przypadku CHF/PLN doszło do wychowania zwyżek i powrotu w kierunku intra-sesyjnego wsparcia na 3,4337 PLN. Na parze USD/PLN przekroczyliśmy zakres 3,0175 PLN, który wskazuje na możliwe pogłębienie ruchu do 3,0358 PLN.

Konrad Ryczko
Analityk
Makler Papierów Wartościowych
Wydział Doradztwa i Analiz Rynkowych
Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska S.A.

d1wto3o

Podziel się opinią

Share
d1wto3o
d1wto3o