Trwa ładowanie...

Producent mebli sfinansuje lotnisko w Suwałkach. "Nigdy nie słyszałem o takim geście"

Po uzyskaniu zgody na budowę lotniska, władze Suwałk nie marnują czasu. Znalazły już prywatnego inwestora, który pokryje większą część kosztów. Na pomoc w inwestycji zdecydował się... znany producent mebli - firma Forte. To zdecydowanie niecodzienna sytuacja.

Producent mebli sfinansuje lotnisko w Suwałkach. "Nigdy nie słyszałem o takim geście"Źródło: Wikimedia Commons CC BY, fot: Fotoeksplorer
d4dn8cr
d4dn8cr

O planach budowy lotniska w Suwałkach mówi się już od kilku lat. Niedawno informowaliśmy o tym, że władze Suwałk złożyły wniosek do województwa podlaskiego ws. pozwolenia na budowę lokalnego lotniska.

2 sierpnia podpisano porozumienie, w wyniku którego Fabryka Mebli Forte S.A. sfinansuje większą część inwestycji. Prywatny inwestor wyłoży 10 mln zł, a pozostałe 6 mln zł weźmie na siebie samorząd.

Zobacz też: jak kształtują się ceny na europejskich lotniskach?

- To ewenement na skalę nie tylko naszego województwa, ale też całego kraju, by prywatna firma przekazała samorządowi tak olbrzymie środki finansowe. Nigdy nie słyszałem o takim geście. Bardzo serdecznie dziękuję za ten akt i tak dobrą współpracę pomiędzy miastem Suwałki a Fabryką Mebli Forte - powiedział prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz.

d4dn8cr

Budowa lotniska ma podnieść atrakcyjność turystyczną miasta i lepiej skomunikować go ze światem. Teraz Suwałki muszą radzić sobie ze słabą komunikacją zarówno drogową, jak i kolejową z innymi miastami. Jeździ tutaj tylko 6 pociągów pasażerskich dziennie.

Jeszcze w sierpniu ma zostać ogłoszony przetarg na budowę lotniska. Ma ona rozpocząć się na przełomie września i października, a zakończyć w 2018 r. Lotnisko chce budować też Białystok. Inwestycja również ma zostać zakończona w przyszłym roku.

Założycielem i właścicielem Forte jest Maciej Formanowicz. Jego majątek szacowany jest na ok. 600-700 mln zł.

d4dn8cr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dn8cr