Produkcja wciąż na minusie, spada dynamika cen producenta

Produkcja przemysłowa w sierpniu spadła o 0,2% r/r wobec spadku o 4,7% r/r w poprzednim miesiącu, poniżej rynkowych oczekiwań (+0,3% r/r).

Podobnie jak w przypadku wczorajszych danych o płacach, w kontekście silnych efektów bazowych z sierpnia ub. r. i większej liczby dni roboczych, sierpniową dynamikę produkcji należy ocenić jako niską. Choć w samym przetwórstwie dynamika produkcji po raz pierwszy od Q3 ’08 wzrosła powyżej zera, do 0,6% r/r, to wzrost ten okazał się zbyt słaby, by cały agregat produkcji przemysłowej odnotował wzrost r/r.

Bardziej optymistyczny wydźwięk mają dane o produkcji przemysłowej wyrównanej sezonowo (czyli m.in. po uwzględnieniu różnic w liczbie dni roboczych): począwszy od lutego br. dynamika tej kategorii, choć wciąż jeszcze ujemna, notuje systematyczny wzrost. W sierpniu ukształtowała się na poziomie -3,1% r/r, co oznacza istotną poprawę w porównaniu z poprzednim miesiącem (ok. -5%) i znaczne przyspieszenie na tle ostatnich trzech miesięcy (od maja do lipca dynamika roczna rosła po ok. 0,3 pkt. proc. miesięcznie). Warto też zauważyć dalsze ograniczenie liczby sekcji notującej spadki produkcji (do 19 na 34) – bilans zdecydowanie przesuwa się na korzyść sekcji wzrostowych.

Poniżej rynkowych oczekiwań ukształtowała się również inflacja producenta (PPI), spadając w sierpniu do 2,5% r/r wobec oczekiwanych 2,7% r/r. W ujęciu miesięcznym ceny producenta spadły o 0,2%, do czego przyczyniło się wcześniejsze umocnienie złotego i umiarkowana korekta na rynkach surowcowych. Dane o inflacji PPI wspierają nasz scenariusz, w którym w 2009 r. istotne spadki zacznie notować inflacja konsumenta (CPI).

Rynek stopy procentowej nie zareagował na dzisiejsze dane. Z punktu widzenia RPP dzisiejsza publikacja stanowi, po serii raczej „jastrzębich” danych, pewne wsparcie dla „gołębiego” skrzydła Rady. Nie spodziewamy się jednak zmian w samej polityce Rady.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)