Trwa ładowanie...
dqib7hn
finanse

Prognoza 0,8 proc. wzrostu PKB w 2009 r. realna - Szejnfeld

01.09. Katowice (PAP) - Wiceminister gospodarki, Adam Szejnfeld ocenia, że osiągnięcie w tym roku prognozowanego poziomu wzrostu gospodarczego rzędu 0,8 proc. jest realne. Jego...

Share
dqib7hn

01.09. Katowice (PAP) - Wiceminister gospodarki, Adam Szejnfeld ocenia, że osiągnięcie w tym roku prognozowanego poziomu wzrostu gospodarczego rzędu 0,8 proc. jest realne. Jego zdaniem, symptomy ożywienia pozwalają mieć nadzieję, że rzeczywiste wskaźniki mogą być lepsze od prognoz.

"Od końca ubiegłego roku mieliśmy do czynienia z falą prognoz wobec Polski, które ciągle prezentowały inne wskaźniki niż my sami (...). Gdyby wziąć ten czynnik pod uwagę, można by mieć nadzieję i wierzyć w to, że zamkniemy 2009 r. jeszcze wyższym poziomem rozwoju niż do tej pory sądziliśmy" - powiedział we wtorek Szejnfeld.

"Prognozowany przez Ministerstwo Gospodarki na 2009 r. wzrost gospodarczy w granicach 0,8 proc. jest nadal realny. Pierwszy kwartał zamknęliśmy na bardzo dobrym poziomie wzrostu, drugi kwartał - jak potwierdził niedawno GUS - na poziomie 1,1 proc. wzrostu" - wyliczał wiceminister.

dqib7hn

Jego zdaniem, obserwowane także w otoczeniu Polski ożywienie gospodarcze pozwala na większy optymizm.

"Pokazują się także dobre symptomy na Zachodzie. Francja, Niemcy i kilka innych krajów odnotowało wzrost - co prawda jeszcze miesiąc do miesiąca, a nie rok do roku - ale to są dobre wskaźniki" - uważa wiceminister.

Analiza sytuacji gospodarczej nie tylko w Europie, ale także USA, Japonii i Azji, daje - zdaniem Szejnfelda - podstawy do oczekiwań, że następuje stopniowe wychodzenie światowej gospodarki z kryzysu.

"Możemy już dziś mieć nadzieję, że kryzys jest czymś, co będziemy mogli niedługo traktować jako rzecz, która jest za nami" - ocenił.

"Ale wyraźnie trzeba podkreślić, że i tak cały 2009 r. i na pewno 2010 r. to lata, które będą dla polskiej gospodarki i społeczeństwa trudne. Będziemy musieli bardzo wiele działań podejmować, by ten wzrost podtrzymywać i rozwijać" - zastrzegł.(PAP)

mab/ je/ jbr/ ana/

dqib7hn

Podziel się opinią

Share
dqib7hn
dqib7hn