Prognoza kursu AUD/USD
W minionym tygodniu kurs AUD/USD zdołał trwale pokonać poziom parytetu (1,00). Dotarł on do 1,0180. Motorem tej zwyżki było osłabienie dolara amerykańskiego względem głównych walut oraz wzrosty na giełdach i w notowaniach surowców po tym, jak amerykańskie władze monetarne zdecydowały się na rozszerzenie programu wykupu aktywów o 600 mld USD.
10.11.2010 15:55
Choć oficjalne prognozy zakładały kwotę 500 mld USD, to jednak spekulowano o zdecydowanie wyższych kwotach, w związku z czym duża reakcja rynku może nieco dziwić. Świadczy ona o determinacji inwestorów do utrzymania trendu deprecjacyjnego w notowaniach USD i tendencji wzrostowej na giełdach. Główne amerykańskie indeksy giełdowe przebiły dotychczasowe tegoroczne maksima, co daje im potencjał do wzrostów w dłuższym terminie. Realizowanie się takiego scenariusza przemawiać będzie za dalszą zwyżką kursu AUD/USD.
Przedstawione w ostatnich dniach dane z Australii w większości wypadły słabiej od prognoz. Zawiodły odczyty m.in. sprzedaży detalicznej, handlu zagranicznego, czy też liczby wydanych pozwoleń na budowę domów. Negatywny wydźwięk tych danych był jednak niwelowany przez wcześniejszą podwyżkę stóp procentowych oraz przez kwartalny raport australijskiego banku centralnego (RBA). Wskazano w nim na wzrost tempa rozwoju gospodarki Australii w 2011 r. do 3,75 proc., natomiast w 2012 r. do 4,00 proc. Ponadto stwierdzono, że ostatnie umocnienie dolara australijskiego, które wg RBA było uzasadnione fundamentalnie, powinno w najbliższym czasie ograniczać presję inflacyjną. Takie stwierdzenie można traktować jako przyzwolenie na dalszą aprecjację australijskiej waluty, co tworzy dodatkową przestrzeń do takich zmian.
Należy pamiętać, że publikacje makro z Australii są w stanie bezpośrednio oddziaływać na notowania AUD jedynie w bardzo krótkim terminie. Zwykle niedługo po ich publikacji wartość tej waluty ponownie staje się zależna przede wszystkim od sytuacji panującej na światowych rynkach. Fundamenty australijskiej gospodarki pozostają jednak istotne dla skali zmian kursu AUD. Ze względu na to, że obecnie są one silne, wzrost kursu AUD/USD w ślad za zwyżką na światowych giełdach był bardzo duży.
Z punktu widzenia analizy technicznej kluczowy dla notowań pary AUD/USD pozostaje poziom 1,00. Istotność tego wsparcia zwiększa fakt, iż obecnie w jego pobliżu znajduje się 10-dniowa wykładnicza średnia ruchoma, która we wrześniu i w pierwszej połowie października wyznaczała tempo wzrostu AUD/USD. Wczoraj obserwowaliśmy próbę powrotu pod tę wartość na fali odreagowania ostatniego osłabienia dolara amerykańskiego. Zdołała ona jednak zatrzymać zniżkę. Dzisiaj jest ona ponownie testowana. Dopóki bariera ta będzie hamować spadki, szybki powrót do wzrostu w kierunku zeszłotygodniowego szczytu pozostanie jak najbardziej możliwy.
Z kolei jej przebicie otworzy drogę do silniejszej korekty spadkowej, której pierwszym celem powinien stać się poziom 0,9850. Tworząca się na wykresie dziennym dywergencja pomiędzy kursem a oscylatorem RSI sugeruje drugie rozwiązanie. Ostateczny sygnał do spadków jeszcze jednak nie powstał, dlatego za wciąż obowiązujący uznajemy scenariusz wzrostowy. Szukając wskazówek dla kursu AUD/USD warto spoglądać w notowania EUR/USD. Główna światowa para walutowa sygnał do trwalszego umocnienia dolara amerykańskiego wyemituje dopiero po zejściu pod poziom 1,3700. Dzisiaj waha się ona wokół 1,3800.
Prognozy:
Jutro (czwartek): 1,0020
Za tydzień: 1,0150
Sporządził:
Tomasz Regulski
DM TMS Brokers S.A.